Den ultimative motorvask?

Generel teknik

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
Moke
Nyt Medlem
Indlæg: 25
Tilmeldt: 09 apr 2006, 00:02
Geografisk sted: Denmark

Den ultimative motorvask?

#1 Indlæg af Moke »

Jeg står med en honda 1600 V-tec B16A1 motor fra 91' og den kunne jeg rigitg godt tænke mig at gøre helt clean inden den skulle have en god gang maling og smides i min honda CRX :twisted:

Er der nogle der har den perfekte motorvaske metode? :shock:

jeg har allerede prøvet med almindelig motorrens, men det er altså ikke enmt at få det skidt ud som sidder i de små "kanaler" rundt omkring :(

Mvh.
Morten
Kws
Medlem
Indlæg: 131
Tilmeldt: 01 dec 2005, 20:00
Geografisk sted: Randers

#2 Indlæg af Kws »

et vaske kar.. :D og så en dunk orange motorvask. det virker.
Wildert
Mester Medlem
Indlæg: 1673
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Nær Roskilde
Kontakt:

#3 Indlæg af Wildert »

Højtryksrenser...

Smid den evt. til en cylinderservice - de tager mig bekendt ikke meget for det - og den bliver REN!
Mvh.
Brian Klausen

Billede
Golf GTi 16V til rally
Brugeravatar
Wankel
Mester Medlem
Indlæg: 1425
Tilmeldt: 27 mar 2005, 23:33
Geografisk sted: Fårup i den umiddelbare nærhed af Hobro
Kontakt:

#4 Indlæg af Wankel »

Jeg plejer at bruge en damprenser, manner den er effektiv, den fjerner ALT som ikke er metal eller rust.
Rusten klarer ultralydskarret 8)
Moke
Nyt Medlem
Indlæg: 25
Tilmeldt: 09 apr 2006, 00:02
Geografisk sted: Denmark

cylinderservice

#5 Indlæg af Moke »

skal man bare aflevere den med slanger og manifold på eller vil de kun have blokken, gearkassen og topstykket? uden nogen som helst form for slanger?
Wildert
Mester Medlem
Indlæg: 1673
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Nær Roskilde
Kontakt:

Re: cylinderservice

#6 Indlæg af Wildert »

Moke skrev:skal man bare aflevere den med slanger og manifold på eller vil de kun have blokken, gearkassen og topstykket? uden nogen som helst form for slanger?


Her er en vild ide: Prøv at spørge dem ad ;-).
Mvh.
Brian Klausen

Billede
Golf GTi 16V til rally
Brugeravatar
grydesvamp
Mester Medlem
Indlæg: 2537
Tilmeldt: 25 jan 2005, 15:36
Geografisk sted: Tylstrup Nordjyland

#7 Indlæg af grydesvamp »

petrolium på og lad det sidde lidt derefter damprenseren og godt med varme.. så er den ren ! sådan gør jeg i hvert fald.. hvis man så skulle mangle en kant eller et hjørne får den bare en tur til..
Fri bane fuld hane! :-)
Brugeravatar
klyfax
Mester Medlem
Indlæg: 2525
Tilmeldt: 25 maj 2005, 10:08
Geografisk sted: Sweden

#8 Indlæg af klyfax »

Hehe, ude på arbejdet fik vi for ikke så længe siden noget på prøve. Noget motorrens. Det var så kratigt så vi måtte om male den ene skovl, fordi det havde siddet der i 10 min. Maling var boblet op. Det virkede. Man sprøjtede det lige over, og lige bagefter fik den med renseren. Så var det fandme lige så rent som nyt. Og det er faktisk sandt! Det skidt der lige skal have med børsten så det går løst, det skulle bare havde noget motorrens, så var det sku af...
MVH

Magnusssen

"God made Heaven and Earth, and the rest was made in China."
Neubert1975
Indlæg: 8
Tilmeldt: 10 sep 2004, 19:46

#9 Indlæg af Neubert1975 »

Berisol super, laves vistnok på randers kemiske industri, det virker kanon godt
Brugeravatar
r_uldal
Medlem
Indlæg: 231
Tilmeldt: 01 apr 2006, 23:19

#10 Indlæg af r_uldal »

Jeg har brugt noget olieopløsende sulfosæbe fra industrirengøring blandet med lidt dieselolie ( ca 10:1) og det bliver motoren så sprøjtet ind i. Jeg lader det sidde i ca 15 minutter og så får den ellers en tur med min lille hobby højtryksrenser. Det virker! Nogengange hvis det er rigtig slemt skal den have 2 gange men slutresultatet bliver at man kunne bruge motoren til at spise af så ren er den. Virker kanongodt!

Men en damprenser ville nok være No1
Mvh
Ruben
Besvar