Performance tændspole

Alt vedr. motorteknik, trykladning, tuning og vidensdeling herom ...

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#61 Indlæg af lqs »

tror der er nogen der tager fejl af H2O og N2O! det var så fly siden... de grimme tyskere i W2. F1..... der var ingen begrænsning vedrørende benzin... tilsidst var det faktisk mere diesel end benzin....alene mængden af vand der skulle med ud at køre....ser gerne et link! ang. wrc tror jeg det bliver brugt til at køle intercoleren.... hører gerne mere om emnet! har aldrig haft megen fidus til vand i den sammenhæng. men det er godt til at slukke bål med! MVH. søren
Morten VJ
Mester Medlem
Indlæg: 3805
Tilmeldt: 13 dec 2003, 20:46
Geografisk sted: nordsjælland
Kontakt:

#62 Indlæg af Morten VJ »

lqs skrev:tror der er nogen der tager fejl af H2O og N2O! det var så fly siden... de grimme tyskere i W2. F1..... der var ingen begrænsning vedrørende benzin... tilsidst var det faktisk mere diesel end benzin....alene mængden af vand der skulle med ud at køre....ser gerne et link! ang. wrc tror jeg det bliver brugt til at køle intercoleren.... hører gerne mere om emnet! har aldrig haft megen fidus til vand i den sammenhæng. men det er godt til at slukke bål med! MVH. søren


Denne tråd omhandler tænding og ikke vandindsprøjtning, Jeg tror du er faret vild :shock:

Morten
Gammel VOLVO med turbo Megasquirt and spark ekstra. flytter de små 2 ton bil rigtigt fornuftigt
Nu med Ny motor.
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?t=11806
http://www.volvo200klub.dk/index.html
HenrikGM
Moderator
Indlæg: 7414
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Kontakt:

#63 Indlæg af HenrikGM »

Mere diesel end bensin....Kan du uddybe den kommentar?
er meget meget interesseret i hvilke dieselegenskaber man kunne være interesseret i i en bensinmotor :shock:

Ang. F1, så gider jeg ikke finde et link nu, tror nok MortenVJ har smidt et link i en anden tråd, men ellers står der en sektion i ForcedInductionPerformanceTuning af A.Graham Bell....omkring de første 30-40 sider, i et kapitel omkring renaults involvering i F1, og mængden var meget meget lille, 3-4liter/100km hvis jeg ikke husker temmeligt forkert.

Enig omkring vandets effektivitet ifbm bål ;-)
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
Morten VJ
Mester Medlem
Indlæg: 3805
Tilmeldt: 13 dec 2003, 20:46
Geografisk sted: nordsjælland
Kontakt:

#64 Indlæg af Morten VJ »

Angående tænde/ slukke bål.
Vi bruger tændspolen til at tænde bålet. :D
Dernæst tilføjer vi tryk for at få mere gang i bålet. :D
Og opdager at det brænder lidt for hæftigt, så vi tilsætter mere benzin for at dæmpe bålet. :cry:
vand + sprit er i dette hensende mere økonomisk 8)
Der er 2 meget adskilte meninger om dette emne, som kommer op igen og igen.
Og jeg er helt klart tilhænger af at Dæmpe bålet med vand fremfor benzin kig bare på prisen.

Morten
Gammel VOLVO med turbo Megasquirt and spark ekstra. flytter de små 2 ton bil rigtigt fornuftigt
Nu med Ny motor.
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?t=11806
http://www.volvo200klub.dk/index.html
Besvar