Rust på knastaksel - er den skrot?

Alt vedr. motorteknik, trykladning, tuning og vidensdeling herom ...

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
Carsten A
Indlæg: 9
Tilmeldt: 06 feb 2012, 21:30

Rust på knastaksel - er den skrot?

#1 Indlæg af Carsten A »

Hej PF.

Jeg har haft en knastaksel liggende tør alt alt for længe. Jeg har nu hurtig prøvet at slibe lidt med noget scotchbrite agtig noget. Det er de 2 værste profiler jeg har linket til. Er den knast lige til skrot?

Mvh Carsten

Billede

Billede

Billede
Carsten A
Indlæg: 9
Tilmeldt: 06 feb 2012, 21:30

Re: Rust på knastaksel - er den skrot?

#2 Indlæg af Carsten A »

Sådan ser den ud nu.

Nu mangler jeg bare nogle input. Inden jeg gik i gang var jeg bange for at ødelægge knastens overflade, men det slibe værk var noget blidere end jeg regnede med. Så nu overvejer jeg om jeg kan bruge noget andet der er hårdere.

Billede

Billede

Billede
K-FINN
Mester Medlem
Indlæg: 3480
Tilmeldt: 08 jul 2003, 14:19

Re: Rust på knastaksel - er den skrot?

#3 Indlæg af K-FINN »

Det ser ikke ud til det har været andet end overflade rust, så havde jeg ikke været bange for bruge den.
Ja ja, find du nu bare en audi der kan tage 9500rpm på standard dele :-)
carsten rs turbo
Nyt Medlem
Indlæg: 25
Tilmeldt: 06 jul 2003, 18:15

Re: Rust på knastaksel - er den skrot?

#4 Indlæg af carsten rs turbo »

Du har ihf ikke ødelagt knasten med det "lille" slibning du har lavet.
CBR900RR
HenrikGM
Moderator
Indlæg: 7414
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Rust på knastaksel - er den skrot?

#5 Indlæg af HenrikGM »

Har du en kludeskive og polerpasta?

Hvis det er en motor der har ry for at være hård ved knasterne, så kan der være et problem stadigt. Rusten laver microporer ned i materialet der lækker oliefilmen væk fra kontaktzonen, og det giver slid på knasten. Man kan snyde lidt der, og ganske enkelt polere knasterne med en sisalskive og grovpolervoks.(efter rusten er væk)

Kører selv med tilsvarende knast i den ene bil. Fungerer fint.
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
Besvar