john 406 turbo skrev:
Hvad begrunder du med teksten" uden at kende duften i bageriet"?
Jeg gætter på han mener at Bilgalleri er nye i "bageriet"
Jeg har delte holdninger til denne ændring.
På den ene side er det positivt, især for alle de biler som ikke har nogen chance for at komme i stigerne, da disse får mere køretid henover hele weekenden. Derudover er det vel også positivt at tilskuere ikke skal have lange pauser i løbet af søndag, når der omstilles fra tidtagning til finalekørsel.
På den anden side er det negativt at man fjerner en kæmpestor del af konkurrence-elementet. Tidligere gjaldt det ikke kun om at have en hurtig bil, men også om at kunne beherske en start, og komme perfekt ud af hullerne under press. Chancen for at under-dog vinder, er elimineret, som f.eks. da Gert vandt for et par år siden, det var da pisse fedt at se ham slå de store drenge, på gode reaktionstider og en stabil bil.
Derudover er det også negativt, at tilskuerne ikke har de 2-3 timers prime-time søndag eftermiddag, hvor det kun er de hurtige biler, og den store spænding der hersker. Helt ærlig, på en typisk DHB lørdag er man som tilskuer jo ikke helt oppe og ringe, da der er så mange "langsomme/kedelige" biler der også kører. Skal hele søndag være ligeledes?