dykkerdahl skrev:
Hej
Jeg skal have en motorstyring til min Peugeot, jeg er dog lidt usikker på hvad jeg skal vælge.
Hvis det kan lade sig gøre vil jeg helst bruge det triggersystem der sidder på, men jeg har læst på en tråd at den har fast stel og kun bruger + som signal, og derfor har for meget støj på signalet?
Jeg kan forstå et det er et problem for MS.
Men Vems skulle godt kunne køre med den...
Så skal der trækkes en 5 leder fra wideband til styring, det kan jo ikke være så svært.
Jeg vil også gerne bygge det på et stik der passer på motorens ledningsnet, 55 ben.
Vil gerne have at den også kan styre ladetryk.
Hvad for en styring skal jeg vælge, jeg vil gerne i gang hurtigt.
Jeg kan godt bruge en lodekolbe. Men gider ikke at samle mere en højst nødvendigt...
Venlig Hilsen
dykkerdahl
Hej Dykker
Jeg kører selv med standard triggersystem altså 60:2, det fungerer upåklageligt. Jeg kører OMEX500. Umiddelbart kører VEMS, Emerald, OMEX, Haltech osv på OEM psa 60:2 triggersystem så vidt jeg er orienteret, så jeg vil tro det samme gør sig gældende med MS. Men det kan mange herinde svare bedre på en mig.
Mht. ladetryksstyring så kører OMEX600 fuld programerbar ladetryksstyring blandt meget andet, og her kan du købe færdiglavet ledningsnet til din motor. Det er HS Trading som kan hjælpe med pris her
http://www.powerpage.dk/produkter_motor ... ex600.aspx
Dertil sender de gerne opstartsmap, og det kan jeg også være behjælpelig med. Vi har jo samme motor, og i såfald også samme triggersystem.
Hvilken styring du skal vælge er en beslutning jeg mener du skal tage ud fra flere faktorer. Som udgangspunkt så kan styringerne inden for hver klasse i dag mere eller mindre det samme på funktonssiden (MS, VEMS, OMEX600, Haltech m.fl.), specielt når vi kigger på de behov jeg tror du får brug for, herunder dit nævnte ladetryksstyring. Nogen af styringerne har lidt flere finesser det ene sted og andre lidt mere vægt det andet sted. Grundfunktonerne som vi har brug for findes i nævnte styringer, og bilen kører ikke hurtigere om vi vælger den ene eller den anden – som jeg ser det.
Kig herefter på bekvemmelighedsfaktoren. Dvs. hvor nemt når du i mål og har en styring installeret og indkørt – og hvor nem er den selv at gå til og søge råd og input. Nogle styringer er billige og nemt installeret, men et helvede at justere i softwaren (f.eks. PRS styringerne - blot min holdning). Andre skal der arbejdes eller betales lidt mere for, men glæden er det større i brugerfladen og tilgangen til justeringen. Og når man først at fået interessen til selv at justere…. tomgang, ladetryksstyring, fan kontrol, tænding osv, så betyder brugerfladen, logging, display, parametre og tilgangen rigtig meget.
Herefter supportsiden. Og her er der ingen tvivl om at MS slår alt andet på erfaringsdeling. Rigtig mange kører MS, det er en billig styring, du kan stort set få hvad du vil ha’ på funktionssiden, men vigtigst af alt, du løber umiddelbart ikke i blindgyder uden at der er nogen som kan træde til med hjælp. F.eks. på dette forum eller udenlandske. Absolut værd at have med i overvejelserne. Du kan købe den færdig bygget hos f.eks. HenrikGM, det samme vil jeg tro mht. ledningsnet. Så har du et komplet kit, hvor du stille og roligt kan tage kaffen og den bærbare ind på forsædet i bilen og begynde justeringen (hvis du selv vil). Mht. justering så sørg altid for at softwaren er frit tilgængelig så alle kan juster den. Mig bekendt er det på "garage/rallye plan" kun EFI Euro X versionerne som har lukket software med forhandleradgang gennem det tidligere peugeotsport (kan være andre eller flere i dag har licens til det). Så den vil jeg holde mig fra.