Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 28 feb 2025, 17:39

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 16 sep 2003, 16:28 
Davs i stuen ! En af mine kammies har tilbudt mig en næsten ny (2 måneder gammel) Rotex SP30 64 Kompressor. Nu er det jeg gerne vil høre om det overhovedet kan lade sig gøre at montere kompressor på på min polo, har hørt noget om at det ikke er alle karbuer man kan køre med tryk på, kan man på min ? Hvis man ikke kan kan man så ik bare sætte en på hvor man kan ? hvad skal jeg ellers bruge for at få det til at køre ? Intercooler, sænket komp (hvordan), benzin tilskud (hvilket) ?
skal motoren justeres efter sådan et indgreb? Kan man justere motoren selv ? Hvis ikke, er der så et sted omkrig vejle hvor de kan gøre det for mig ?


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 16 sep 2003, 17:35 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 18 aug 2003, 08:05
Indlæg: 2515
Geografisk sted: Veksø Sjælland
det blir nok et mere en overkommeligt projekt du har gang i at rode dig ud i... du skal bruge en tryk karburator fra evt en renault 5 gt turbo samt den tilhørende benzintryksregulator (hæver benzintrykket ved tryk på motoren) en intercooler er også en god ide, rørføring skal der også til, samt du også skal ha lavet nogt beslagværk til kompressoren... derefter skal du ha kørt hele svineriet ind. håber du har skruet hænderne på den rigtige vej for ellers vil det nok være nemmere og måske endda billigere at købe en ældre turbo bil... men hvis du går igang vil vi da meget gerne høre om projektet. 8)

_________________
Brap brap brap...
Billede


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 16 sep 2003, 22:16 
Fedt projekt. Har et magen til, se under Erfarings udveksling polo 1.3 turbo.


Top
  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 63 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team