Electromotive Tec II

Alt vedr. motorteknik, trykladning, tuning og vidensdeling herom ...

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
aero84
Nyt Medlem
Indlæg: 17
Tilmeldt: 19 jul 2003, 00:49
Geografisk sted: Kokkedal

Electromotive Tec II

#1 Indlæg af aero84 »

hej

jeg vil lige høre om der et klogt hoved herinde som enten kører eller ved noget om ovennævnte indsprøjtning.

jeg skal have fundet ud af om hvilke komponenter den kan køre med skal det være Electromotives egen eller kan den køre med alle typer (bosch og GM osv.) komponenter ??? altså såsom MAP sensor og spjældposition osv.
my turbo turns faster than yours
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#2 Indlæg af lqs »

deres egne er fra GM! men mange andre kan bruges. læs manualen og prøv dig frem. lad være med at spare på lampdasonden.offer de 1000-1500 en rigtig koster....de penge er givet godt ud! MVH. søren
aero84
Nyt Medlem
Indlæg: 17
Tilmeldt: 19 jul 2003, 00:49
Geografisk sted: Kokkedal

#3 Indlæg af aero84 »

hej søren

hvad mener du med en rigtig lampda sonde ??? er det en fire polet eller hvad ???

kører du selv med electromotive tec 2 ???
my turbo turns faster than yours
kepsus
Medlem
Indlæg: 188
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00

#4 Indlæg af kepsus »

Jeg har kørt med electromotive 2 i et par år, på min forrige bil. Som iqs, så er maualen faktisk rigtig god til den.
http://www.gikturbo.se/ er rigtigt dygtige og hælpsomme, har brugt dem tit, og de har fair priser med electromotive. stumper, samt de kan rådgive dig om, de forskellige føler, kan bruges eller ej.
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#5 Indlæg af lqs »

ja og ja det er en med 4 ledninger. men ikke bare en hvilken som helst....MVH. søren
aero84
Nyt Medlem
Indlæg: 17
Tilmeldt: 19 jul 2003, 00:49
Geografisk sted: Kokkedal

#6 Indlæg af aero84 »

hej søren.

okay det vil jeg da så gøre hvilken sonde kører du med ???
my turbo turns faster than yours
havnerenn

#7 Indlæg af havnerenn »

Lige med lamdasonden burde du nok købe den "rigtige" til TEC anlæget... Ellers kan du ikke regne med den måling den laver. Der er forskel på sonderne... Søren mener en bredbåndssonde. 4 ledninger kendetegner IKKE en bredbåndssonde.

v/h christian
Besvar