Komme igang med MS?

Alt om motorstyringer

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
Klui
Nyt Medlem
Indlæg: 23
Tilmeldt: 15 dec 2011, 17:46
Geografisk sted: 7700

Komme igang med MS?

#1 Indlæg af Klui »

Hej

Håber jeg rammer det rette sted at spørge om følgende.

Jeg har længe gået og "drømt" om at prøve at montere en MS styring og lege lidt med dette, men før jeg bare lige springer ud i det, har jeg lidt spørgsmål, som jeg håber(tror) I vil være behjælpelige med.

Er blevet tilbudt en MS1Ekstra (helt ny) samt en Wideband lambda sonde.

Er sådan en MS1 fornuftig at starte med?
Den er med 250kp MAPsensor.
Kan jeg bruge bilens org. tændingssystem med fordeler, eller anbefales det at skifte til DIS (wasted spark), for ''nemmere'' styring af tænding?
Sluttrin må være bygget i boksen - i så fald, skal disse bruges, eller vil det kun gøre det mere "enkelt"?
Kan jeg bruge bilens org. krumtapssensor og trigger hjul?

Når styringen er monteret på ledningsnettet skal jeg have lavet et "opstartsmap", kan disse læses i boksen og grundjusteres ud derfra?
Med andre ord er jeg vel nødt til at få den startet op før jeg kan begynde at lege med blanding, tænding osv.

Det skal som en start bygges på en Starlet sug (intet vild der, mest for lære).

Håber I vil bære over med mig, og på forhånd mange tak!

/Klaus
dykkerdahl
Senior Medlem
Indlæg: 369
Tilmeldt: 14 nov 2006, 03:09
Geografisk sted: Kbh
Kontakt:

#2 Indlæg af dykkerdahl »

Sikkert ikke populært at skrive, men kan du ikke hente lidt hjælp fra de monterings film der ligger på Vems.dk
Nissan 200sx
K-FINN
Mester Medlem
Indlæg: 3480
Tilmeldt: 08 jul 2003, 14:19

#3 Indlæg af K-FINN »

Hvis det er en starlet ep91, kan du køre på de orginale sensorer.
Evt få lavet et adaptor stik, så er det plug and play i dit orginale ledningsnet, det kører jeg med.

Hvem har lavet den, ret vigtigt og have pinout på boksen
Ja ja, find du nu bare en audi der kan tage 9500rpm på standard dele :-)
HenrikGM
Moderator
Indlæg: 7414
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Kontakt:

#4 Indlæg af HenrikGM »

Der er en del indlæg om emnet herinde, det kan godt være bøvlet værd at kigge lidt på dem.

Generelt: Strøm på, få PC linket til at virke, og gå frem een sensor af gangen.
Der er mange nybegyndere helt uden forudsætningerne på plads der har fået det til at virke ved at starte i det små, og udvikle det undervejs.
Lad være med at tro at du kan montere det en fredag aften, det kræver en del rutine.
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
Klui
Nyt Medlem
Indlæg: 23
Tilmeldt: 15 dec 2011, 17:46
Geografisk sted: 7700

#5 Indlæg af Klui »

Mange tak for responsen.

Jeg har søgt en del frem og tilbage. Både herinde og på Vems.dk (set filmene). Det har også givet mig en hel del.

Ja, styringen var tiltænkt til en EP91 - muligvis det bliver en Yaris T-Sport istedet, hvis dette er lige til også.

Jeg skal være obs på hvor boksen kommer fra mht pinout kan jeg forstå.
Hvis man nu har en tændspole pr cylinder, altså 4 spoler - kan boksen styre dette også - eller er det fordelagtigt at skifte til DIS?

Hvad er forskellen på de forskellige versioner af MS'en?
Besvar