megasquirt hvilken en er det

Alt om motorstyringer

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
xecuter
Indlæg: 8
Tilmeldt: 16 jan 2010, 22:34
Geografisk sted: fyn

megasquirt hvilken en er det

#1 Indlæg af xecuter »

hej er der nogle der kan hjælpe mig med sådan en boks jeg synes ikke den ligner nogle af dem fra nettet og jeg mangler pinout til den..

jeg har vedhæftet et billede af printet

Hilsen Rene
Vedhæftede filer
billede
billede
mms_img21976.jpg (171.83 KiB) Vist 8198 gange
Brugeravatar
JesperKonge
Medlem
Indlæg: 147
Tilmeldt: 10 apr 2006, 20:17
Geografisk sted: Ry

Re: megasquirt hvilken en er det

#2 Indlæg af JesperKonge »

xecuter skrev:hej er der nogle der kan hjælpe mig med sådan en boks jeg synes ikke den ligner nogle af dem fra nettet og jeg mangler pinout til den..

jeg har vedhæftet et billede af printet

Hilsen Rene


Det ligner en fra boost-it.dk AKA HenrikGM her fra fora.
xecuter
Indlæg: 8
Tilmeldt: 16 jan 2010, 22:34
Geografisk sted: fyn

#3 Indlæg af xecuter »

okay tusind tak jeg må prøve og kontakte ham
Brugeravatar
needspeed
Mester Medlem
Indlæg: 786
Tilmeldt: 08 jan 2006, 19:50
Geografisk sted: Ribe

#4 Indlæg af needspeed »

Ja det er også mit bud.
Se evt. http://boost-it.dk/default.asp?page=2
Husk at man aldrig må lukke røgen ud af elektronikken!!
Da det ikke virker uden..
xecuter
Indlæg: 8
Tilmeldt: 16 jan 2010, 22:34
Geografisk sted: fyn

#5 Indlæg af xecuter »

jeg takker for jeres hjælp jeg har kontakt... nu er det bare et basemap til opel c25xe der er problemet
xecuter
Indlæg: 8
Tilmeldt: 16 jan 2010, 22:34
Geografisk sted: fyn

#6 Indlæg af xecuter »

nu skal i høre

min kammerat har en calibra 2,5 v6 hvor vi skal have det megasquirt sat op og have til at køre også er planen da det ikke ses særlig tit at smide 2 turboer på han har dem nemlig liggende og klar der skal bare laves al rørføring og manifold osv men vi ville lige have styr på boksen først inden vi begynder at sætte tryk på den... der blir jo sænket kompression og alt det almindelige så det er iorden.... hvis vi bare kan hive 350hk ud af den så er det fint nok.... jeg ved det kan lade sig gøre da andre laver golf vr6 med kun sådan en mellemlægsplade og kan lave 450hk når det er kørt ordentligt ind så kan vi osse :D hilsen Rene
Bufas
Senior Medlem
Indlæg: 332
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Slagelse
Kontakt:

#7 Indlæg af Bufas »

I skal finde nogle plejl lejer der kan tåle den belastning. De er ret små i forvejen, så det normale der nævnes er max 300hk, så er de presset max.
xecuter
Indlæg: 8
Tilmeldt: 16 jan 2010, 22:34
Geografisk sted: fyn

#8 Indlæg af xecuter »

okay tak for info troede egentlig de kunne mere er de mindre end en c20xe kan se på engelske forums at 400hk skulle være let men man skal da huske lejerne ja gad vide om der findes nogle bedre
xecuter
Indlæg: 8
Tilmeldt: 16 jan 2010, 22:34
Geografisk sted: fyn

#9 Indlæg af xecuter »

ved i om man kan bruge al sensor info fra en c20xe til c25xe så jeg kan lave et basemap jeg ved krumtaps sensor 60-2 er det samme men så er jeg osse usikker på resten det skal nemlig laves på standard ledningsnet jeg har styr på kablerne da jeg har sådan en bog om motorstyringer og deres pinout så det skulle være til
Besvar