volvo b234f topstykke
: 17 nov 2011, 19:54
Hvad kan en bone stock 16v topstykke flowe op til af hk, når den får hjælp af lidt trykladning? hvor meget vil det give at glatte alle støbekrater ud i topstykket, så man får en glat overflade?
Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
http://powerforum.dk/
Mere end nogen std volvo transmission vil være med til!MortenS skrev:Hvad kan en bone stock 16v topstykke flowe op til af hk, når den får hjælp af lidt trykladning? hvor meget vil det give at glatte alle støbekrater ud i topstykket, så man får en glat overflade?
HenrikGM skrev:Mere end nogen std volvo transmission vil være med til!MortenS skrev:Hvad kan en bone stock 16v topstykke flowe op til af hk, når den får hjælp af lidt trykladning? hvor meget vil det give at glatte alle støbekrater ud i topstykket, så man får en glat overflade?
Lad toppen være. Den er god som den er. Indsuget er begrænsningen, men selv med den std manifold, så ser det sådan her ud:
http://www.youtube.com/watch?v=vw4SU-Wnp_o
Hvor meget power skal du have, og hvilke stumper regner du med at bruge?
Ville klart vælge Elring eller Goetze std pakning fremfor MLS typer på den motor.MortenS skrev:Har da også en elring toppakning liggende, vis du mener den er bedre?
Har toppen ja, den er nede ved ll-autoteknik og blive set efter. han sliper ventiler, planer og trykprøver, og fjerner de værste støbekrater.
Blok har jeg også, det bliver en b230fk fra 1995, den er boret og klar til at få stempler i.
Plejlstænger er købt ved nordic turbo, han sagde de havde kørt over 750hk på dem? men han er jo sælger som alle andre.
Uddyb lige hvorfor du mener en cometic er dårlig? og motoren skal kunne køre med 2.0 bar ca og med 650hkHenrikGM skrev:Start med at smide den toppakning væk, eller sælg den til skrothandleren.
Jeg har ikke hørt ret godt om den til brug i volvo, udover at de er meget svære at få tætte.
Kun et velment råd.
Har du toppen og undermotoren?
Endnu et godt råd; Tjeck diameteren og godstykkelsen på krydspindene. Ikke første gang der er solgt for kleine krydspinde.
K1 stænger? Har du et link, vidste ikke de lavede dem til volvo?
Hverken top eller blok er for volvos side lavet til at køre med den type pakning, men det er da ikke noget der ikke kan laves om. Snak med Cometic, de må kunne hoste nogle specs op som blok og top skal overholde.MortenS skrev:Uddyb lige hvorfor du mener en cometic er dårlig? og motoren skal kunne køre med 2.0 bar ca og med 650hkHenrikGM skrev:Start med at smide den toppakning væk, eller sælg den til skrothandleren.
Jeg har ikke hørt ret godt om den til brug i volvo, udover at de er meget svære at få tætte.
Kun et velment råd.
Har du toppen og undermotoren?
Endnu et godt råd; Tjeck diameteren og godstykkelsen på krydspindene. Ikke første gang der er solgt for kleine krydspinde.
K1 stænger? Har du et link, vidste ikke de lavede dem til volvo?
Ren og skær fordi vi kan resikere den skal op på 2.5 bar who knowsHenrikGM skrev:Hvorfor mener du egentligt at der skal en cometic i den motor?