LM1 valg..

Alt om motorstyringer

Redaktør: Moderatorer

besked
Forfatter
Martin!
Mester Medlem
Indlæg: 590
Tilmeldt: 17 mar 2005, 20:59
Geografisk sted: Fyn

LM1 valg..

#1 Indlæg af Martin! »

Ville høre hvad for et af de 3 kit i ville vælge, er lidt ny inde for det her men man skal jo starte et sted..
Så håber på en hjælpene hånd til valget, og gerne en forklaring om de flere ting de 2 sidste kit kan og om det er noget man får brug for..

Kan ses her i linket: http://www.powerpage.dk/produkter_LM1_LM1.aspx

Martin..
JPP
Admin
Admin
Indlæg: 2499
Tilmeldt: 30 jan 2005, 08:54

#2 Indlæg af JPP »

Hvis du har en programerbar motorstyring så vælg standard LM-1 af de 3 modelpakker. De 2 andre modelpakker har features som erstatter mange af de features som findes i motorstyringerne vedr. datalogning mm.
Martin!
Mester Medlem
Indlæg: 590
Tilmeldt: 17 mar 2005, 20:59
Geografisk sted: Fyn

#3 Indlæg af Martin! »

JakobM skrev:Hvis du har en programerbar motorstyring så vælg standard LM-1 af de 3 modelpakker. De 2 andre modelpakker har features som erstatter mange af de features som findes i motorstyringerne vedr. datalogning mm.


Ok takker, ja har ms.. Tænke nok af man fik mange af de værdier igennem motorstyringen..

Dejligt det er jo den til den beste pris også :D
Morten VJ
Mester Medlem
Indlæg: 3805
Tilmeldt: 13 dec 2003, 20:46
Geografisk sted: nordsjælland
Kontakt:

#4 Indlæg af Morten VJ »

Martin prøv at kigge på en LC1 uden ur, den er ennu billigere.

MVH

MMorten
Gammel VOLVO med turbo Megasquirt and spark ekstra. flytter de små 2 ton bil rigtigt fornuftigt
Nu med Ny motor.
http://www.powerforum.dk/viewtopic.php?t=11806
http://www.volvo200klub.dk/index.html
Martin!
Mester Medlem
Indlæg: 590
Tilmeldt: 17 mar 2005, 20:59
Geografisk sted: Fyn

#5 Indlæg af Martin! »

Morten VJ skrev:Martin prøv at kigge på en LC1 uden ur, den er ennu billigere.

MVH

MMorten


Ja har set den og har også selv haft en.. Men det er mest fordi at med lm1 kan den nemt smides over i en anden bil samt den kan data logge ret mig vis jeg er forkert på den..

Men nu kan jeg ikke rigtig finde ud af det, for en lc1 med et ur kan vel det samme som en ml1..?? Men hvor kun lm1 er lavet til og flytte frem og tilbage mellem bilerne..
Brugeravatar
Saab-Daniel
Mester Medlem
Indlæg: 1275
Tilmeldt: 06 jul 2003, 20:07
Geografisk sted: Orlando, Flo-Rida
Kontakt:

#6 Indlæg af Saab-Daniel »

Jeg kan logge med min LC-1 via en bærbar computer... Dvs fra bil til bil...
Daniel.
6.0 LS2 GTO - bone stock 400hp
c900 Monte Carlo Yellow Convertible
www.fischer-saab.com
Martin!
Mester Medlem
Indlæg: 590
Tilmeldt: 17 mar 2005, 20:59
Geografisk sted: Fyn

#7 Indlæg af Martin! »

Saab-Daniel skrev:Jeg kan logge med min LC-1 via en bærbar computer... Dvs fra bil til bil...
Daniel.


Ja Lm1 er vel mere til dem der måler for andre.. Valget bliver imellem en lc1 med ur eller en lm1..
Brian-HKD
Medlem
Indlæg: 124
Tilmeldt: 07 mar 2006, 20:58

#8 Indlæg af Brian-HKD »

Jeg har både LM-1 og LC-1 og vil sige at hvis du ikke skal måle for andre, så er LC-1 det bedste. Men hvis du vil datalogge med Innovate udstyret og vil have rpm, tps, boost osv. på din log, så er det måske en idé at vælge LM-1. Fordelen ved LM-1 er at der er 44 min intern hukommelse, så du slipper for at køre rundt med din laptop imens du datalogger. Det er en fordel hvis man f.eks. køre på bane.

Fordelen ved at bruge Innovate softwaren er at den er super lækker (Logworks 2) og når man logger på forskellige ting, så kan man nemmere fejlfinde og se hvordan motoren reagerer.

LM-1 har 5 kanaler som kan klare 0-5v signaler. Det er der ikke på en LC-1, da den KUN er wideband controller og kun kan sende et signal videre i "kæden" til f.eks. et XD-1 display, analog signaler til din MS og forbindes til en Laptop hvor du så kan "optage" signalet, men uden at have andre parametre som rpm og tps med. (Med mindre man så køber f.eks. en LMA-3 Auxbox og sætter i Serial kæden.
Wildert
Mester Medlem
Indlæg: 1673
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Nær Roskilde
Kontakt:

#9 Indlæg af Wildert »

Jeg synes nu at min navnebror Brian summerer det meget godt. Hvis du kun skal måle AFR, så er LC-1 alt rigeligt - ja LM-1 er IMO decideret overkill når nu prisforskellen er som den er.
For at udnytte LM-1 fuldt skal der jo en masse ekstra grej i form af prober, sensorer, tænger osv. til, og/eller man skal luse sig ind på diverse ledninger til eksisterende sensorer.

Men til AFR og AFR alene er LC-1 aldeles nok.
Mvh.
Brian Klausen

Billede
Golf GTi 16V til rally
Martin!
Mester Medlem
Indlæg: 590
Tilmeldt: 17 mar 2005, 20:59
Geografisk sted: Fyn

#10 Indlæg af Martin! »

Ok takker, lyder til valget falder på en lc-1 med ur..

Kommer nok mest til og måle for mig selv i starten, så vis det er noget der kommer gang i er der ikke andet for end og købe en ml-1..
Besvar