Ms HELT død eller ? hjælp søges ASAP!

Alt om motorstyringer

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
Brugeravatar
grydesvamp
Mester Medlem
Indlæg: 2537
Tilmeldt: 25 jan 2005, 15:36
Geografisk sted: Tylstrup Nordjyland

Ms HELT død eller ? hjælp søges ASAP!

#1 Indlæg af grydesvamp »

kan OVERHOVEDET ikke få liv i den trods nødhjælp fra daniel (saab) osv.. når den får strøm er der ingen livstegn i den..

printet ligger på gummi måtte på skrivebordet med stabil 12 v forsyning og strøm til de rigtige ben.. grundet mistanke om defekt firmvare er det forsøgt skiftet men uden strøm er det sku svært at få forbindelse.. (og ja har prøvet )

har kigget printet grundigt efter og der er ikke nogle tegn på at der er noget der er futtet af (ingen brændemærker ell lign.) dog er der en transistor der ser ud til at være ramt af en lodekolbe på øverste hjørne (itt2222) og så er der en modstand der ikke har fået klippet ben hvilket må være en forglemmelse fra gm' side skal ikke kunne sige om benene har kortsluttet noget men de gør i hvert fald ikke mere..



nogen der har nogle gode ideer ? ellers tager jeg boksen med til dhb så kan vi se på den der.. mvh rasmus..

tlf 25 36 87 43 skriv eller ring er i værkstedet hele natten..
Fri bane fuld hane! :-)
HenrikGM
Moderator
Indlæg: 7414
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Kontakt:

#2 Indlæg af HenrikGM »

Rasmus; Ring, du har mit nummer....
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
Brugeravatar
grydesvamp
Mester Medlem
Indlæg: 2537
Tilmeldt: 25 jan 2005, 15:36
Geografisk sted: Tylstrup Nordjyland

#3 Indlæg af grydesvamp »

rasmus har dit nummer og han har ringet og problemerne er løst... og det hele går enda så godt at gm hvis godt kan regne med besøg her i morgen middag..

til alle andre var det en zener diode der var kortsluttet (en mystisk spænding på over 22 volt havde taget livet af den,..)
Fri bane fuld hane! :-)
Besvar