Kølervæske på Mégane??

Generel teknik

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
s@g
Mester Medlem
Indlæg: 621
Tilmeldt: 21 nov 2003, 23:30
Geografisk sted: Østfyn/Nyborg

Kølervæske på Mégane??

#1 Indlæg af s@g »

Min far har sådan en ka´l og kører til et tidligere mærkeværksted ( selvom fjolset har fået at vide indtil flere gange at der er kortere til min carport (denil sement)), og har selvfølgelig osse fået at vide dér at der kun må hældes Renault kælervæske på :!: Men det er vel kun for at Renault kan tjene penge på det, eller hva :?: Er der nogen der kan fortælle mig om sådan en Mégane(1,4 16v) ikk bare kan få fyldt alm. kølervæske på :idea: :?:
Lille problem, lille hammer. Stort problem, stor hammer!

Fri bane, fuld hane!!!
Bay (Uden log in)

Kølervæske

#2 Indlæg af Bay (Uden log in) »

Det er sikkert fordi den kører med "rød" kølervæske...
En longlife kølervæske som hovedsageligt bruges af VW, Audi, Skoda og Seat.
Denne kølervæske er tilsat nogle additiver som mindsker korrosion i motoren og den skal heller ikke skiftes så tit som alm. kølervæsker.

Men man behøver altså ikke køre på Renault værksted for at efterfylde sin kølervæskebeholder.
Invitér dog den gamle hjem på en kop kaffe og kig så lige efter om farven på kølervæsken på Renault'en er rød eller blå.

Begge kølervæsker kan købes i reservedelsbutikker men må ikke blandes...

http://www.statoil.dk/mar/lu/sto00131.nsf/5de60dd163819dbfc1256c16003180a9/5749F59A5C6C8B57C1256BEB003F6D37/$FILE/K%C3%B8lerv%C3%A6ske_Long_Life.pdf
kaktus
Nyt Medlem
Indlæg: 30
Tilmeldt: 02 mar 2006, 08:33
Geografisk sted: Svendborg
Kontakt:

#3 Indlæg af kaktus »

Kølervæsken på en renault er hverken rød eller blå, men gul!
Det er en speciel kølervæske som mærkeværkstederne bruger kun til Renault.
Jeg kan ikke forklare hvorfor det er sådan eller hvad forskellen på væsken er (hvis der er nogen).
Hvis du vil lave det selv for at spare mekaniker lønnen, hvorfor køber du så ikke bare kølervæsken hos Renault ??? Så er du sikker på at få de rigtige egenskaber til bilen...! Det koster sikkert ikke mange basøre mere end alt muligt andet kølervæske, og så kan i sove roligt om natten!!
s@g
Mester Medlem
Indlæg: 621
Tilmeldt: 21 nov 2003, 23:30
Geografisk sted: Østfyn/Nyborg

#4 Indlæg af s@g »

Tak for jeres input! Kigger lige under den gamles hjelm næste gang vi ses. Han bor næsten lige om hjørnet. Ville jo bare spare ham en klatskilling af hans efterløn når der ska laves noe på hans dyt.
Lille problem, lille hammer. Stort problem, stor hammer!

Fri bane, fuld hane!!!
Brugeravatar
Bay
Medlem
Indlæg: 152
Tilmeldt: 13 apr 2005, 20:17
Geografisk sted: Rødkærsbro

#5 Indlæg af Bay »

Okay.... Har godt nok også set den "gule" på Mercedes-Benz, men vidste ikke at Renault også bruger den. :oops:

Men når vi skifter kølervæske der hvor jeg arb. erstatter den blå altid den gule kølervæske... hmm... :?
Selvfølgelig ville det mest optimale være at hælde original Renault kølervæske på... da det jo er det fabrikken hælder på...
Under alle omstændigheder bør de forskellige kølervæsker aldrig blandes.

Mvh. Bay
s@g
Mester Medlem
Indlæg: 621
Tilmeldt: 21 nov 2003, 23:30
Geografisk sted: Østfyn/Nyborg

#6 Indlæg af s@g »

Har snakket med den gamle idag! Det var rød kølervæske og har FIK det på sin værksted. Så det var en billig omgang for ham!
Lille problem, lille hammer. Stort problem, stor hammer!

Fri bane, fuld hane!!!
Brugeravatar
Bay
Medlem
Indlæg: 152
Tilmeldt: 13 apr 2005, 20:17
Geografisk sted: Rødkærsbro

#7 Indlæg af Bay »

Der kan man jo bare se... 8)

Mvh. Bay
Besvar