Ethanol e85 / biobrændsel
Redaktør: Moderatorer
- jens
- Mester Medlem
- Indlæg: 788
- Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
- Geografisk sted: Vestsjælland
I sverige kan det lade sig gøre at sælge e85 30-40% billigere. I brasilien har de brugt det i mange år men der får de jo heller tilskud for ikke at bruge deres marker. Jeg har ikke sagt det er en fed forretning men bare åndsvagt at de betaler bønderne for ikke at dyrke noget som kunne være til gavn for fremtidens miljø. Der skulle være megasquirt biler i sverige der kører på e85. Hvad nye biler angår betyder det ikke så meget for mit vedkommende da jeg kun har bil for sjov og nye biler er ikke sjove.
-
Jakob Hansen
- Mester Medlem
- Indlæg: 533
- Tilmeldt: 21 nov 2003, 18:47
- Geografisk sted: Kgs. Lyngby
- Kontakt:
jens skrev:Motorstyringen har bare 2 indstillinger den kan vælge imellem det kan man også lave med ms bare ikke automatisk. Hvis bare danskerne kunne tage sig sammen kunne de garanteret fremstille e85 billigere end benzin som de køber fra udlandet og dermed stadig få deres skide afgift alligevel. Alle de marker de brakligger med tilskud for derefter at købe varerne i sydlige eu lande kunne de lige så godt udnytte til noget fornuftigt og dermed spare brakligningsomkostningerne.
Hvad er dit belæg for at sige at DK importerer benzin? Jeg arbejder tilfældigvis på Statoil Raffinaderiet i Kalundborg (danmarks største). Og her producerer vi stort set alt det benzin, diesel, fyringsolie og JetFuel der forbruges på Sjælland og Sydsverige, samt til alle Statoil stationerne i DK (naturligvis). Så jeg vil nu snarere påstå at DK eksporter benzin!
Desuden kan jeg da også fortælle at Statoil ikke har nogen planer om at begynde at producere ethanol i en betragtelig periode. Vi har travlt nok med at bygge anlæg der kan producere stadig mere svovl-fattige produkter.
-
Gæst
de er ikke bedre. metanolen kan du køre helt ren. eller i hvilken % sats du vælger. der skal bare meget til... lidt over dobbelt så meget som benzin! der er en grund til der er klasser hvor oktanbooster er tilladt. men metanol forbudt. MVH. søren PS ETANOL er langt den største del af karboratorsprit... kan vel købes for 10kr literen div steder
-
HenrikGM
- Moderator
- Indlæg: 7414
- Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
- Kontakt:
Finn Tolstrup Pedersen skrev:Der er også stoffer der er meget bedre end Metanol,til samme pris.
Men heller ikke lovligt,men forhøjere nemt oktan tallet med 10.
MVh Finn
Lad os endeligt høre mere om det. En forhøjelse af oktantallet på 10 er RET meget, og hvis det endda er nemt, så er det jo guds gave til enhver herinde du der sidder med Finn. Fortæl fortæl...
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
-
K-FINN
- Mester Medlem
- Indlæg: 3480
- Tilmeldt: 08 jul 2003, 14:19
