Ellers er der ham fidusmageren på qxl der sælger magneter til at gøre eet eller andet smart ved luften, så bilen yder 40% mere....De må skisme da kunne splitte vand op i bestanddelene....Eller?
Vand har kun een fejl i dette spil: Det består af brint og ilt der allerede ER afbrændt.
Vores ventil vil iøvrigt nok have et mindre sikkerhedsproblem. Hvis der sker noget med den, så risikerer vi at få ilt og brint på gasform i samme beholder, og da det kommer fra vand passer blandingsforholdet dead-on. Så er det virkeligt alvor med et "no smoking" skilt, for en beholder på feks 30liter vil være i besiddelse af en ganske imponerende sprængkraft. Nok til at den vil blive et hit blandt terrorister!
Henrik
http://boost-it.dk Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
hYe skrev:Det jeg tror forfatteren har i tankerne er lattergas, han ved det bare ikke...
Uanset hvad, så er den blotte tanke i hvert fald ganske lattervækkende.
Men helt sikkert er det lettere at adskille N2O-molekylerne i de atomare andele, end det er at adskille H2O-molekylerne.
Faktisk så nemt, at det nødvendige udstyr allerede kører rundt i adskillige biler .
Dog foregår adkillelsen ikke mekanisk (v.hj.a. en dyse) men ved opvarmning....
Tag det ikke personligt, jeg er ALTID kontrær.
Komplekse problemer har enkle, letforståelige og helt forkerte svar..