Havneren skrev:
Ud over det vil jeg forstærke differentialet med bolte og så har jeg fundet et BILLIGT "spær" man kan købe som et kit fra USA. Det koster 500kr. Har intet med spær at gøre som sådan... Se her:
http://www.peloquins.com/products_80.htmlDe har både til 40% og 80% spær.
Det har INTET med spær at gøre - jeg kan se at du er klar over at det ikke er et spær - men er lidt i tvivl om hvor meget du er klar over at det er

.
VW gearkasserne er forsynet med sådan en slags fjederbelastet bronzering der kører inde i en anden konisk bronzering bagved trækakselflangerne - det giver en lille smule limited slip og har til hensigt at minimere momentstyring som følge af at trækakslerne har uens længde (irriterende konstruktion - men sådan er det).
Det som Peloquin-kittet og andre lignende kits gør, er at de giver dig nye ringe, og strammere fjedre og/eller shimsringe til at stramme fjedrene op med så ringene trykkes hårdere sammen => mere limited slip.
Standard er det dog et sted mellem nul og ingenting (men kan dog mærkes hvis man forsøger at dreje hjulene hver sin vej med hænderne), mens det er lige over ingenting med Peloquin-kittet og des lignende.
Med andre ord: Forvent ikke den helt store fidus. Det med procenterne skal forøvrigt også tages med et gran salt - mange får "oversat" de 40 eller 80% til at det er spærregraden - no dice. Hvis du læser på sitet, så shimmer kittet de originale 20%
anti torque steer effect op til 40 eller 80% - det har ikke noget at gøre med 40 eller 80% spær.
Standard er break-away momentet på anti-moment-styringseffekten noget i retning af 4-5 kg/m mener jeg at have læst - det kan du så fordoble, eller firedoble (hvis værdierne holder) - men du er stadig laaangt fra de +80 kg/m som et rigtigt spær er oppe på.
Peloquin-kittet er der som sådan ikke noget i vejen med så vidt jeg ved - men det må endeligt ikke forveksles med et spær - du får hvad du betaler for. Fint til prisen - men ikke noget mirakel.
Citat:
Jeg mangler i øvrigt en 12 stjernet 5,5mm torx agtig ting for at skille kassen ad. Det er for at skrue leje holde tingen af ved 4 gearet. Eller lige bag 5. gearet. Bliver nok nøf til at runde Skoda og låne værktøj.
Den var i mit bitssæt fra Biltema - det her:
http://www.biltema.dk/products/product. ... emId=80475Den er så ikke 5,5 - men bare 5 mm. - men jeg havde da ikke problemer.
Citat:
WILDERT er jo ALDRIG på MSN men ellers ville jeg netop have hørt ham ad om han kendte til det her med at skift bolt i defferentialet og avt havde set sådan et "SPÆR" før???
Hehe - jeg er normalt på hele dagen mens jeg er på arbejde, men sjældent om aftenen når jeg er hjemme. Nu har jeg så lige haft en uges ferie, og så har jeg SLET ikke været på.
Ellers send en email - dem får jeg normalt svaret på.
Men for at svare: Ja, jeg har skiftet bolte i differentialet - jeg har jo monteret gearingskit i min 020'er med Quaife - så det har været aldeles splittet

.
Men da det var et Quaife så var det gamle "kronhjul" allerede monteret med bolte - så jeg prøvede ikke det med at fjerne "nitterne" som det er monteret med fra fabrikken. Men det skulle ikke være det store problem. Nu ved jeg ikke om du har Bentley-manualen, men lad det være sagt med det samme: Få fat i den - den har et mega afsnit om gearkassen inkl. hvordan man skiller og i særdeleshed samler. De bruger dog meget de autoriserede værktøjer, så man skal stadig lige være lidt kreativ her og der hvis man ikke har adgang til dem.
Der er dog et eller andet med at Bentley'en har en fejl på billedet hvor de borer nitterne ud - noget med at de faktisk borer fra den forkerte side. Igen - kig på min hjemmeside her:
http://lbrt.dk/index.php?module=photosh ... ges&fid=69 - der er et link til en fyr der giver tips om at skille gearkassen ad - mener han har en forklaring. Han har forøvrigt lavet en video hvor han meget grundigt viser hvordan har skiller gearkassen ad - den er meget grundig og der er MANGE gode tips i - er ca. 1 time lang - men værd at kigge igennem et par gange - kontakt mig hvis du skal bruge den og ikke kan hitte den andre steder (den er aldeles public domain, så der er ikke noget copyright bøvl).
Ang. Peloquin - så se ovenfor.
Citat:
Lige for at nævne det er der jo 2 forskellige gearinger i differentialer, så måske kunne man lave noget her for at finde en anden gearing der passer bedre. Pas bare på med at SKIFTE differentiale. Lejerne inde bag ved skal nemlig chimpses op og det er ikke BARE LIGE noget man gør. Vi snakker måle ur og skille ad og samle flere gange! Jeg har endnu aldrig våget at forsøge.
Det er som sagt det jeg foreslår - fra 4T/4S'erens 3,92 til ACD et al's 3,67'er med 4T indmad - giver ca. 10% yderligere. Men ellers findes der ikke noget højere end 3,67'eren i 020'erne, og da gearinger til motorsport etc. normalt laves for at få LAVERE gearing, så er der ikke meget hjælp på eftermarkedet

.
Ang. at shimme diff lejerne, så har jeg ikke prøvet dette - konstaterede at de var ok på mit Quaife, og da jeg brugte samme hus som det havdet siddet i, så sprang jeg simpelthen over hvor gærdet er lavest.
Shimning af spidshjulsakslen er dog samme bøvl - inkl. at man skal bruge mindst to forskellige shimringe - de kan dog købes hos VW, og koster ikke mere end noget i retning af 25 kr. stykket inkl. moms - de kan normalt have dem fra dag til dag. Men det gør at det ikke er et projekt der kan klares over weekenden eller på en aften, da man ikke på forhånd ved hvilken ring man skal bruge. Der til kommer at man enten skal bruge (og evt. lave - igen se mit website) en "blind hole bearing puller" - eller være kreativ med en akselstump og noget fedt nede i hullet til at trykke lejeringen ud med. Her skal først bruges måleur for at måle slup, derefter skal også bruges en ultra fintfølende momentnøgle til at måle/mærke modstanden - det er noget ala det der skal gøres ved diff'et. Jeg nøjedes dog med at bruge måleuret (igen er der et billede af en opstilling på mit website).
Havneren skrev:
Af special værktøj skal man lave en bøjle med en 10mm gevindstang igennem for at kunne spænde trækaksel flangerne ned så man kan få låse ringen af. Så skal man finde et 27mm bolthoved og svejse på en stang eller noget for at skrue dækslet af til gearskiftet. Man skal her efter have den her 5,5 12 stjrenet fætter og her efter skal man bruge en aftrækker med nogle lange arme hvis man skal have hjul af akslerne osv også. Man bør nok forsøge at undgå at trækkeskiftemufferne af hjulene så låsene falder ud og så holde øje med små fjedre og kugler til gearskifte låse systemet... Ellers er det ikke SÅ galt at have med at gøre hvis noget får lyst til at forsøge.
Jeg havde faktisk skiftemufferne af - det var rimeligt overskueligt. Der står ret præcist i Bentley'en hvordan de skal sættes sammen igen. Ikke noget stort problem.
Udover flangeværktøjet (som i øvrigt følger med Peloquin-kittet), så skal der også bruges en lille "bro" til at trække 5. gears huset af med - det er dog ret overskueligt at lave af noget firkantrør eller lign.
Men inden da kan man ret nemt risikere at skulle bruge sådan en justeringshimstregims-special-værktøjsdingenot som kan justere 5. gearsskiftegaflen - jeg lavede min af noget tyndvægget firkantrør - vil tro at det var 15x15 mm. - men det var rent held at jeg havde noget der passede - virkede i øvrigt fint - bare pas på den skide aksel der holde skiftegaflerne - hvis den falder ud, så er man på'en.