ang sierra xr4i

Generel teknik

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
Mark
Senior Medlem
Indlæg: 380
Tilmeldt: 17 sep 2003, 19:05
Geografisk sted: Danmark

ang sierra xr4i

#1 Indlæg af Mark »

Hej,

Er der spær std på sådan en bil ?
Er der en udluftningsskrue et sted til luft i kølevandet ?
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#2 Indlæg af lqs »

nej og nej! på en del af de udenlandske (læs alperne mm.) er der dog spær.... husk det er en sliddel, hvis du finder et. MVH. søren
Mark
Senior Medlem
Indlæg: 380
Tilmeldt: 17 sep 2003, 19:05
Geografisk sted: Danmark

#3 Indlæg af Mark »

er der en let måde hvis man finder en anden xr4i og se om der er spær på uden at lave en kæmpe brænder hvis man ikke lige kan komme til det ?

Mht. kølesystemet skal det så være 100% selvudluftende og kan man stole på det ?
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#4 Indlæg af lqs »

ang. spær løft bagtøj/bil drej på det ene baghjul, læg mærke til om det andet drejer samme vej. hvis ja spær, hvis nej intet spær! der plejer ikke at være problemer med at lufte kølesystem ud.... MVH. søren
Havneren
Mester Medlem
Indlæg: 2671
Tilmeldt: 09 jul 2003, 10:00

#5 Indlæg af Havneren »

ATT: LQS
Hvis det andet hjul nu drejer den anden vej end man drejer det første (som på min set fra siden) - Vil det så sige at den kun kan dreje den vej med mindre man bakker hvor den så drejer den anden vej?
Gæst

#6 Indlæg af Gæst »

prøv det selv.... det afhænger selvfølgelig af om bilen har AWS!
Gæst

#7 Indlæg af Gæst »

Hvad er AWS?
Gæst

#8 Indlæg af Gæst »

Anti-Word-Sludder...???
Gæst

#9 Indlæg af Gæst »

Nå... Troede det stod for "Anti-Wheeldirve-Steering" - Har aldrig helt forstået konceptet i dette for hvordan drejer man så?
Besvar