Citat:
det kan da godt være du an få stumpe rtil at lave en ok suge motor af.... men tror du så at du får 150 hk uden problemer ???
tag og vent til du HAR råd... det er billigst
skou
Hehe, tak Skou, det er sgu det mest fornuftige råd, jeg har fået længe.. Men kender du det ikke, den irritation over at sætte sig ud i den præcis samme slæde hver dag, når man egentlig bare har lyst til at få lavet en masse på den... Selvom man ikke har pengene... Bare det at få lavet en lille modifikation er sgu bedre end slet ikke noget.. Men jo du har så evigt ret
-------------------------------------------------
Citat:
Tjah, den er jo røget for et NOS anlæg, og desuden er lidt af det sjove jo røget, ved at alt er lavet på den i forvejen.. Jeg havde sgu sådan glædet mig til at komme til at rode I motoren.. Jeg har selv skiftet motor på min escort og min sierra et par gange.. Men jeg har sgu aldrig haft toppen af'e og prøvet at rode med det indvendige

Det glæder jeg mig enormt meget til..
Nå men anyway, jeg blev ikke en skid klogere på det med knast akslen, så nu køber jeg den altså for sig selv, og regner med at få det til at spille.
Piper skriver jo at den giver op til 20+ HK med rette karb og udst. Så det vil jeg prøve.. Så ender jeg måske med 110 HK i stedet for de 90HK std.
Så det bliver jo nok ikke i år at jeg stiller op til DHB og løber med guldet
og thx alle m8's som har prøvet at banke lidt fornuft ind i mit hovede
Hygge
/TK