Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 22 apr 2025, 23:42

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 06 mar 2004, 02:32 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 931
Geografisk sted: Vestsjælland
Nu få den gamle escort en fortjebt tur på operationsbordet, der vil blive lavet rust og så skal den have en ny lak her om en måneds tid. Mit spørgsmål er så bare hvem gør det billigst og hvor i landet er det. Jeg vil gerne vide lidt om hvad prisen for en ganske alm. udvendig lakering og farveskift er, har også noget skørt og spoilerværk der skal males samtid, men hvad kan det løbe op i?


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 06 mar 2004, 07:47 
Offline
Senior Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 jul 2003, 18:00
Indlæg: 310
Geografisk sted: Aalborg
jeg har lige fået min rs turbo malet det kom til at koste 12000 med det hele. motorrum, kofanger, spoiler, skørter, skærm forøger og så har de også lavet spartel arbejdet.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 06 mar 2004, 08:41 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 931
Geografisk sted: Vestsjælland
Jeg havde godt nok hørt om en der ville gøre det for 8.500,- men det var for udvendig lakering, ved ikke hvad han skal have for en hel-lakering, så de 12.000,- er vel egentlig ok fpr eksempelvis et farveskift, men det ville være rart hvis det kunne gøres en tand billigere, der er nemlig kun 17.000,- at tage af til lak, rust, 4 stk. 205/40-17 dæk, tuning(ikke noget vildt)og klargøring til syn her til sommer, så det må MEGET gerne kunne gøres lidt billigere 8)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 06 mar 2004, 10:15 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 11 jan 2004, 18:21
Indlæg: 211
Geografisk sted: Nordjylland
tja... jeg gav nu også 12 for at få malet min bimmer

_________________
Der er intet der ikke kan klares med et stykke ståltråd!!!
http://www.bilgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=9850


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 06 mar 2004, 18:40 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 nov 2003, 18:47
Indlæg: 533
Geografisk sted: Kgs. Lyngby
Da jeg fik min var den sort og meget mat. Så sleb jeg og sparlede den selv.
Jeg fik den malet billigt hos en maler min far har kendt i mange år. Han (min far) skulle have malet en lastbil alligevel så fik han maleren til at tåge min samtidig. Så min bil kører med en lastbilfarve (skulle være stærkere end alm lak).
På den måde slapå jeg med 2K og det er ikke nogen dårlig lalering den har fået overhovedet.
Det hjælper så lidt at der ikke er nogen kofangere eller lister på sådan en bil som min, men 2k er da billigt nok.
Maleren er desværre lukket nu, men det jeg prøver at sige er at hvis di selv gidder at slibe og spartle, så er der mange penge at spare.

Jeg har en kammerat der har fået lavet farveskifte fra rød til metalblå på en Sierra Cosworth. Bilen er malet udvendig og indvendigt pg har til sidst fået klarlak. han skilte den selv ad og lod maleren om resten, det gav han 10k for hos Brydes autolak i Slagelse.

_________________
Billede


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 07 mar 2004, 11:43 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 aug 2003, 14:22
Indlæg: 704
Geografisk sted: Jyllinge
Jeg har givet 10kilo sort (men regner med måske at skulle slippe en tusbasse mere)
For de penge har maleren rettet EKSTREMT meget!!! Bagklappen er udspartlet, ingen bagrude visker, kofangerne er totalt ombygget og alle riller i sidelister/skærmforøger væk. På det havde jeg selv grovspartlet så maleren Kunne se ideen og formerne. Der ud over har han spartlet efter pladesmeden (brødre) dvs. dørhåndtagne væk (sidder både idør og skærm) og en linie genskabt. Badboy fronten gjordt færdig (både kølerhjelm og skærme) + alle dørbulerne selvfølgelig

Farven er sort med 2 slags lilla perlemor

_________________
NMB1022 - èn kp60'er og en hulens masse 4g63 power


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team