Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 28 feb 2025, 16:41

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 30 sep 2003, 12:33 
Offline

Tilmeldt: 29 sep 2003, 12:49
Indlæg: 8
Jeg har en gammel ford escort 1.6 mk4 og går og spekulere på at lægge en anden motor i den !! f.eks en xr3i, men er det til at lave bilen om til en indsprøjtningsbil når det er en kaburatorbil nu ??
Så kunne jeg også godt tænke mig at vide om det er muligt at ligge en 1.8 mk5 motor i ?? uden at skal lave alt for meget om med hensyn på motorophæng osv!!


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 sep 2003, 16:51 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 639
Geografisk sted: Østjylland
Jeg lavede denne ombygning på en MK3 for år tilbage.

Egentligt en nogenlunde smertefri ombygning, hvis du sikrer dig alle nødvendige dele fra donorbilen. Specielt tænker jeg her på et komplet ledningsnet med alle relæer, sikringsbox, benzinpumpe, tank o.l.

Du kommer ikke udenom at skulle skifte ledningsnettet. Der er for stor forskel på de to modeller til at 'splejse' indsprøjtningen ind over. Det kræver dog ikke så meget andet end tålmodighed og adskilning af det meste af bilen.

Klø på.

/Nolan


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 sep 2003, 17:36 
hey...
Du tager bare hele indsprøjtnings manifolden og sætter på din motor, skruer manifold og karb. af, så tager du tanken og skifter den ud med en fra en xr3i plus benzin pumpen, så får du fat i et lednings net diagram, hvis ikke du kan få fat i et kontakt mig jeg har et.
du skal kun bruge 2 relæer et benzin pumpe relæ og et fuel cut relæ.

det er faktisk meget nemt, det tog mig og en kammi 9-10 timer at det på min gammel mac 4.
god føjelse...
mvh allan


Top
  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 17 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team