Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 03 mar 2025, 18:32

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 8 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 03 mar 2003, 10:35 
Jeg tænkte lige på om en brugt bil skal synes når man køber den hos en forhandler hvor den ikke står med plader på?


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
  
 
Indlæg: 03 mar 2003, 10:57 
Jeg har kun køb en bil hos forhandler pt. :-)Men det fungere sådan at, hvis du køber en bil hos en forhandler. Så sørger han for at ejerskiftet bliver meldt til motorkontoret, og at der kommer nye plader på bilen. Og bilen er din, også selvom der kun er 6 mdr til syn.
Men du kan også forlange at bilen er nysynet før du vil købe den. Så skal forhandlere få den synet, hvis han vil sælge den til dig.
Jeg vil dog anbefale at forlange fra forhandleren at bilen er ny-synet, når du købe den. Så er du sikker på at den er i orden, og at der er 2 år til næste syn. Så slipper man også for dårlige overraskelse, hvor man 4 mdr efter til Syn, får at vide at bagvangerne er rustet igennem, eller bremserne er slidt ned. Og det mest kedelige med at slås med forhandleren, om hvem der betaler reb.regningen i sidste ende. :-(


Top
  
 
Indlæg: 03 mar 2003, 11:58 
Den skal kun synes hvis det er 2 år eller mere siden den sidst blev synet (og godkendt).
Men som Roadrunner skriver, så vil det være en god ide rent sikkerhedsmæssigt at få den nysynet næsten uanset hvad. Alternativt skal prisen være lav.


Top
  
 
Indlæg: 05 mar 2003, 22:47 
Jeg vil godt lige kommenterer Roadrunner's indlæg.. en nysynet bil er hverken garanti for at den er i orden eller først skal synes om 2 år... en nysynet bil er lig med en bil der på synstidspunktet er SIKKERHEDS mæsigt i orden, og hvis bilen er blevet synet uden for bilens periodiske syn (efter fødselsdato) kan et ske at bilen bliver kaldt til syn et halvt år efter igen. Kik derfor hellere bilen godt igennem, evt. køb en mekaniker til at se med, og få ham til at give et tilbud på syn, og vær særligt opmærksom på bilens fødselsdato. Det bedste råd jeg kan give hvis du absolut vil handle om en nysynet bil, så handel desuden med en synsgaranti fra forhandleren, og få ALT på skrift.

Held og lykke.....


Top
  
 
Indlæg: 06 mar 2003, 08:47 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 788
Geografisk sted: Vestsjælland
Hvis bilen er synet før indkaldelsestid ( ps før selvfølgelig ikke efter ) Kan du bede motorkontoret om at skrive at det skal være den nye periodesynsdato på registreringsattesten når du omregistrerer bilen. Så kik på attesten for at se om der er en anden indkaldelsesdato. Hvis bilen ikke er nysynet så sig du ikke vil betale levering


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 mar 2003, 10:45 
Offline
Nyt Medlem

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 35
Hvis der er under et år til syn ved ejer skift skal den synes;-)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 12 mar 2003, 12:32 
Til Kadett, Hvordan kan det så at jeg har fået omregistreret min bil for et par uger siden, og der er kun et par måneder tilbage til syn??


Top
  
 
Indlæg: 12 mar 2003, 14:35 
Jeg ved heller ikke helt hvor han har det fra. En af mine kammerater har lige købt en Transporter T4 der var 2 år og 3 måneder siden sidste syn. Omregistrerede uden problemer.
Min egen Golf har jeg købt i februar 2002, sidst synet i januar 2002 - der var heller ikke noget.

Alt i alt passer det ikke - syn ved ejerskifte er fuldstændig faldet væk i.f.m. indførslen af periodiske syn.

1 år eller ældre syn og ejerskifte er fra før periodiske syn.

Venligst


Top
  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 8 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 57 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team