Hvilken biltype er bedst egnet til tuning???

Alt vedr. motorteknik, trykladning, tuning og vidensdeling herom ...

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
Yugo Turbo
Mester Medlem
Indlæg: 2515
Tilmeldt: 18 aug 2003, 09:05
Geografisk sted: Veksø Sjælland

#131 Indlæg af Yugo Turbo »

den skyline der er på mobile.de har ikke "kun" 1358 hk, så vidt jeg ved er ps og hk ikke det samme... der står 1358 ps i anoncen... men mon ikke der er en skole unge der synes det er sjovt at gøre grin med omverdenen i den annonce? den er opgivet til 1,7 sek til 100 :? den vildeste der er beskrevet båbe på www.exvitermini.com og andre steder jeg har fundet er ikke SÅ hurtige... men "kun" omkring 2,4 til 2,7 til 100 selv med samme ca effekt efter hvad de siger altså... ville gerne se et rullefelt der kan måle de effekter :shock: ham exvitermini fyren sku være go nok i det han skriver om sin vogn, men den i tyskland tror jeg sku ikke på! der er Faktisk også på www.mobile.de en der har en skyline og den er venstrestyret på billederne! bare et tillæg til den diskution der var her lidt tidligere... hvem der bare havde røven og huset fyldt med penge :)
Brap brap brap...
Billede
møffe

#132 Indlæg af møffe »

nå men der er også en ferrari koenig competition tr tilsalg med 1001ps og jo ps og hk er det samme :P
Triton

Old Fords Never Die, They Just Go Faster!

#133 Indlæg af Triton »

Køb en Ford Escort Cosworth. Det siger jo sig selv. DHB op til flere gange. Se på www.cosworth.dk
møffe

#134 Indlæg af møffe »

ja eller den ultimative cossi:en rs 500 :twisted: der er 2 til salg i tyskland og 3 i hollandkoster ca 25000 euro er dog højrestyrret
Lancerlot

#135 Indlæg af Lancerlot »

Glemmer vi ikke Mitsubishi Lancer Evolution bilerne.
eks. Evo VI Tommi Makkinen edition 300hk og kæmpe moment standard og det mest avancerede 4WD nogensinde :!:
Motorstyring og Ralliart trim så ligger du på 400-430hk for 50.000kr.
og 0-100 på under 4sek.
Og Så har du stadig 150.000kr. at tune for. Så vil jeg gerne se den bil der kan følge med. I samme prisklasse :?:
lqs

hvad bil er bedst til tuning

#136 Indlæg af lqs »

læser du aldrig bilsport? det med mitsuen er prøvet . med rigtig mange rigtigdyre stumper. rigtig hurtigst blev han nu aldrig!
Yugo Turbo
Mester Medlem
Indlæg: 2515
Tilmeldt: 18 aug 2003, 09:05
Geografisk sted: Veksø Sjælland

#137 Indlæg af Yugo Turbo »

så vil jeg faktisk lige nu gerne høre hva din forståelse af en rigtig hurtig bil er? hr LQS... ville nok mene at 0-100 på 4 er i den ganske tunge klasse af hurtige biler. under 5 rent til 100 er faktisk temmelig hurtigt... er din bil under 5?
Brap brap brap...
Billede
møffe

#138 Indlæg af møffe »

i sverige er der en gut der har en RS200 evo han har tunet en smule den har et sted over 700hk går 1/4mile på 7sek er det mon ikke en af de hurtigere biler men det er ikke nemt at finde en RS200 idag
Brugeravatar
jens
Mester Medlem
Indlæg: 788
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Vestsjælland

#139 Indlæg af jens »

Der skal meget mere end 700 hk til 7 sekunder det må være 1/8 mile
møffe

#140 Indlæg af møffe »

kan ikke huske de nøjaktige tal men den blev målt en gang hvor den kørte med 1,9barder havde han lidt over 700hk og nu kørte han med 2.2bar.jeg vil ikke sige hvad der er sandt/falsk da det er noget jeg har læst i bilsport.men jeg vil ikke grine af de gamle GR.B biler da de blev forbudt pga de mange hk+sindsyge acclerationer.og en 2,1evo er ikke sløv standart med ca550hk
Besvar