RS2000

Alt vedr. motorteknik, trykladning, tuning og vidensdeling herom ...

Redaktør: Moderatorer

besked
Forfatter
classicford
Medlem
Indlæg: 136
Tilmeldt: 30 aug 2003, 17:44
Geografisk sted: østjylland

rs2000

#11 Indlæg af classicford »

Det kunne være sjovt med nogle billeder.Jeg kan nu godt lide den rigtige rs 2000 front,især sammen med de brede skærme fra x-pakken som man kunne få tilbage i 70erne. Men det er sikkert svært at opdrive at en gammel rs2000 front,der duer og som er komplet, med lygter,og hjælm men der er jo også skærmene som er anderledes, måske en god pladesmed kan lave de almindelige om ? Fin hjemmeside du har, lever du af at skrue i rallybiler eller er det kun på hobbyplan? Det ser også ud til at det er nogle gode varer du har, kan du skaffe alt, og handler du også med brugte stumper? Hilsen classicford :D :D
Anders M

#12 Indlæg af Anders M »

Jeg kan måske skaffe en komplet RS2000 til dig, den er godt nok bulet og ikke særlig pæn, men jeg tror mange af delene kan bruges. (Den har ikke kørt i nogle år og står ude) Fronten og frontklappen er vist i nogenlunde stand. Oprindeligt er bilen en 1300 ombygget. Men alt er lavet til RS2000
Anders
classicford
Medlem
Indlæg: 136
Tilmeldt: 30 aug 2003, 17:44
Geografisk sted: østjylland

rs2000

#13 Indlæg af classicford »

lyder ok. men det skal ikke være lige nu. Jeg har en sierra som jeg er i gang med, så har jeg også en fiesta som står og venter. Men jeg vil gerne vide mere om den escort, er den med papirer, hvad skal den koste, og hvor i danmark står den. Mvh classicford :) :)
Rallyparts.dk

#14 Indlæg af Rallyparts.dk »

Hej.. Hvad er det for en Fiesta du har gang i..? jeg har selv en XR2 vi er ved at lave til bane løb..
classicford
Medlem
Indlæg: 136
Tilmeldt: 30 aug 2003, 17:44
Geografisk sted: østjylland

rs2000

#15 Indlæg af classicford »

Det er en helt almindelig 1.1 fra 83 som skal synes inden den skal laves sjov. Hvor er det i grunden, jeres firma holder til? classicford .
Rallyparts.dk

#16 Indlæg af Rallyparts.dk »

Hej..

Vi holder til ca 45km nord for Viborg. Vi er ved at lave værksted og lager her, men det tar tid det hele.
Hvad skal der så laves ved den fiesta når den er blevet synet..??


De billeder af bilerne skulle gerne begynde at komme på i dag engang..

Venlig hilsen
Peter
Rallyparts.dk
classicford
Medlem
Indlæg: 136
Tilmeldt: 30 aug 2003, 17:44
Geografisk sted: østjylland

rs2000

#17 Indlæg af classicford »

Der skal xr2 eller en xr2i motor i, jeg har set flere fiastaer i engelske blade med xr2i motor, så kan man jo også få fem gear. Det bliver nok det sidste jeg går efter. Så er der jo ikke langt til turbo,men det har jeg ingen erfaring med,men det kan man vel også lære. Den skal ikke synes før jeg har fundet alle stumper til ombygningen,så kan jeg køre længst muligt i den bagefter. Den kommer nok aldrig i gennem et syn igen, da jeg mener at der skal skæres i karossen for at få plads til femtrins gearkassen. Men da det kun er low buget projekt ,har det også betyning hvad jeg kan finde til rimelige priser, bilen skal kun bruges til sjov. Mvh. classicford. Ps. held og lykke med firmaet. :lol: :lol:
Rallyparts.dk

#18 Indlæg af Rallyparts.dk »

Hej igen...

Så kom der lidt billeder på er under info på rallyparts.dk

http://www.rallyparts.dk/info.html

VH Peter
Besvar