Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 28 feb 2025, 22:46

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 13 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2
Forfatter besked
 Titel:
Indlæg: 29 aug 2003, 07:52 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 18 aug 2003, 08:05
Indlæg: 2515
Geografisk sted: Veksø Sjælland
turbo og kompressor på samme motor er muligt, har set en toyota med det. ejeren forklarede det sådan her... du sætter trykrøret fra turboen fast i indsugningen af kompressoren og tryksiden af kompressoren gennem cooleren og op i indsugningen... så det er muligt med begge dele, dog er der plads til det? :?

_________________
Brap brap brap...
Billede


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 29 aug 2003, 10:29 
Tak for Jeres svar.
Grunden til jeg spurgte var, at jeg læste om en Celica, hvor der både var eftermonteret turbo og kompressor. Så måske tænkte jeg :lol:
NOS har jeg også været inde vende i mine tuningsplaner. Men dem der kender til skidtet fraråder mig at bruge det da - som nok alle ved - er tørt brandstof med stor slidtage tilfølge. Ellers skal stempelringene skiftes og problemmet mig bekendt er at de er svære (læs; umulige) at finde!!
Men ellers var tanken netop at supplerer med NOS'en i de lave omdr. men..... er gået fra den ide da motoren skal jo også bruges i næste uge.
Er der nogen der "gode" erfaringer med NOS??


Top
  
 
 Titel:
Indlæg: 29 aug 2003, 11:54 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 10 aug 2003, 14:22
Indlæg: 704
Geografisk sted: Jyllinge
min har da ikke knækket sig endnu 7 9 13og alt det psi. Men det er meget vigtigt at den få nok benzin og man holder sig til et realistisk valg af dyse! Jeg skal brænde min gamle starlet af når den skal til syn og det bli'r med 150 dysse og tonsvis af benz. 200 hk i en baghjulstrækker på 640kg!!!!!!!!!!!! I de 2 sekunder det varer :-)

_________________
NMB1022 - èn kp60'er og en hulens masse 4g63 power


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 13 indlæg ]  Gå til side Foregående  1, 2

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 49 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team