Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 26 feb 2025, 07:37

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 30 okt 2013, 20:02 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 26 feb 2004, 20:07
Indlæg: 568
Da jeg ikke er meget for at skifte tandrem har jeg haft min bil på værksted for at få den skiftet. Da jeg så henter bil og køre hjem ca 1 km står den 20 min køre der efter 3 km og bilen står igen 10 min der efter køre jeg 3 km og bil melder stop for varm motor. Stopper ser der ingen vand er på ringer til en ven der kommer med vand 4 litter kommer der på. Hva gør man nu værkstedet har fået bilen igen. Får man dem til at skrive på regningen hva der er sket eller hvs gør man. Bil er en Citroen med en 2,0 16 v hdi


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 okt 2013, 21:48 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 25 jun 2006, 19:06
Indlæg: 1664
Jeg vil søge en skriftlig indrømmelse af fejl, så du har den i en evt sag for fremtiden.

Men den er svær, for hvis det så går om 10-20.000 km, hvem kan så bevise hvor fejlen egentlig har været?

Har den været HELT tør for vand?

_________________
Tidligere: Audi 80 2,0. 2x Saab turbo. 1x Polo Turbo
Hverdag: Toyota Avensis 1,8VVT-i
Legetøj: BMW E36 316i 325i Turbo


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 30 okt 2013, 23:32 
Offline
Nyt Medlem

Tilmeldt: 21 mar 2004, 19:56
Indlæg: 15
Hvis der også er skiftet vandpumpe eller ar været demonteret nogle vandslanger for at kunne skifte rem, er der nok ikke luftet ordenlig ud.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 31 okt 2013, 01:33 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 29 dec 2004, 23:18
Indlæg: 2507
Geografisk sted: i midten af midtjylland
Bandit^ skrev:
Hvis der også er skiftet vandpumpe eller ar været demonteret nogle vandslanger for at kunne skifte rem, er der nok ikke luftet ordenlig ud.


eller vandpumpen er ikke tæt.

_________________
THE FUTURE OF MOTORSPOTRS IS NO LONGER MOVING FORWARDS IT`S GOING...SIDEWAYS


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 31 okt 2013, 05:15 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 26 feb 2004, 20:07
Indlæg: 568
Vandpumpen er også blevet skiftet tror kun der har været det vand i som har kunne ligge i bunden af blokken for da jeg skruer låget af første gang kommer der kun damp ud, og fylder ca 4 litter vand på. Nu må vi se hva han siger i dag der inde.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 31 okt 2013, 15:58 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 26 feb 2004, 20:07
Indlæg: 568
Var nede og hente bil i dag igen og efter deres udsagn var det et defekt spændebånd. Hvor langt bilen har kørt ved jeg ikke for mekanikeren har også kørt 12 km i den og om der er glemt vand eller om det er defekt spændebånd ved jeg jo ikke. Der lå en flaske rødvin i bil men har stadig ikke snakket med indehaveren. Om at skrive på regningen fx defekt spænde bånd kørt uden vand


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 5 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team