Lovligt street race på sjælland

Her snakkes om alt

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
Westmus
Mester Medlem
Indlæg: 671
Tilmeldt: 11 jul 2006, 23:41
Geografisk sted: Holstebro

#11 Indlæg af Westmus »

John Sahl skrev:.... så hvis den ene part lyver om de faktiske forhold, så er der jo kun de "gode" kunder til at betale...
Det vi snakker om er at de tager rup og stup nærmest efter et tilfældigheds princip, helt uden at skele nærmere til hvad det er for en kunde og hvordan hans historie i øvrigt er. Enden på historien fra LQS' link beviser det faktisk. Bilen er tilbage i den gamle forsikring efter at en der kunne råbe højt nok tog affære. Runa har dermed faktisk erkendt at det var en overreaktion uden forvarsel at smide denne kunde ud og blackliste ham kun på basis at nogle billeder fundet på nettet. Han gjorde faktisk ikke noget der var i strid med den forsikring han havde tegnet.

Men historien endte kun godt fordi den rigtige tog affære. Grundlæggende er selskaberne totalt kolde i røven over at der smutter en del gode kunde med i skraldespanden når de forsøger at fjerne de uønskede. Det er ren bulldozer metode, ala når de bandlyser f.eks et bilmærke. Hvorefter det er no-go, uanset om ejeren så er en 75 årig kvinde der har kørt skadesfri i 50år ...der er bare lukket. :roll:
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#12 Indlæg af lqs »

Brugeravatar
Gearhead
Medlem
Indlæg: 111
Tilmeldt: 29 apr 2011, 17:25
Geografisk sted: KBH

#13 Indlæg af Gearhead »

Så bliver der igen kørt lovligt street race i greve på vejleåvej. Det starter i morgen ( lørdag ) kl 14 og der køres til kl 20. tjek evt dragracing.dk for mere info.
YOU LIFT YOU LOSE
dykkerdahl
Senior Medlem
Indlæg: 369
Tilmeldt: 14 nov 2006, 03:09
Geografisk sted: Kbh
Kontakt:

#14 Indlæg af dykkerdahl »

Jeg var nede og se race for en 20'er et par timer, og var faktisk overrasket over at der var så mange hurtige biler.

Ud over de hurtige amerikanerbiler og nogle Japaner og tysker syntes jeg det var ret fedt at se hvad der var en ung gut der fik ud af en ældre standart MR2 turbo.
For slet ikke at nævne en helt ustyrlig sort suge Bmw med drag dæk.
(Nogle der kender den ?)

En særlig ros til dem der i pausen gad at lukke deres biler op og fortælle lidt om opsætningen på sådan en 402 bil.
Der var især et par stykker med US. biler der faktisk holdt et helt lille fordrag om dæk og undervogn og fordele/ulæmper ved at bruge gas, jeg er ret sikker på at der var en del lytter ud over mig der fik lidt at tænke over :reading: TAK!

Og med hensyn til tilskuere pladser mm. så er jeg helt sikker på at i får styr på det til næste gang....

Jeg vil også lige skrive at jeg ikke så noget problemer eller vild kørsel i området, måske en medvirkende årsag til at der heller ikke var noget politi.

FORSTÅR IKKE HVORFOR DER IKKE KOMMER FLERE TILSKURE OG BILER!

Tak for et par hyggelige timer :rock:
Nissan 200sx
Brugeravatar
Captain Slow
Mester Medlem
Indlæg: 1340
Tilmeldt: 01 maj 2009, 21:27
Geografisk sted: Horsens

#15 Indlæg af Captain Slow »

troede ikke drag dæk var tilladt ?

kommer ikke fordi jeg ikke MÅ!
tror ovenstående gør sig gældende for mange,
det samme gælder vel for tilskuerne, forstået sådan at der er mindre at kigge på når man udelukker de rigtig sjove biler :damn:

synes det er vanvittig morsomt/sørgeligt at en forening med navnet dragracing.dk ikke tillader "dragracing biler" svært at finde en større selvmodsigelse :grr:
I love everything thats fast enough to do something stupid with
Brugeravatar
jens
Mester Medlem
Indlæg: 788
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Vestsjælland

#16 Indlæg af jens »

Vejen er ikke egnet til alt for hurtige biler selvom der dog blev kørt 198 km/t i finalen. Træer på begge sider og kun 1 meter ud til betonklodserne gjorde at mange var tæt på at skulle have skiftet underbukser. De kørte på dot dæk men det er jo tit samme gummi som slicks bare med svagt forekommende mønster.
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#17 Indlæg af lqs »

de er bundet af DASU regler. længere er den historie ikke.
MVH søren
lqs
Mester Medlem
Indlæg: 4407
Tilmeldt: 10 okt 2003, 22:46

#18 Indlæg af lqs »

198kmt? på 201m ??
Brugeravatar
Captain Slow
Mester Medlem
Indlæg: 1340
Tilmeldt: 01 maj 2009, 21:27
Geografisk sted: Horsens

#19 Indlæg af Captain Slow »

det er jeg klar over, men de overholder kun dele af dem,
er ganske sikker på at MEGET få har licens, og at der ikke bliver solgt endags licenser på stedet,
desuden tvivler jeg på at en Dasudommer har godkendt banen,,,

så hvis man går i detaljer, binder de sig kun til registrering af biler, samt dækvalg.

resten ser man stort på.

jeg tror det strander på at tilladelserne forlanger disse ting, og at man så dækker sig under at det er Dasu reglementet, men da det ikke er overholdt, holder den ikke helt.

er også klar over arrangørerne arbejder under hårde vilkår, og sikkert bare må bøje sig og makke ret :|
I love everything thats fast enough to do something stupid with
Brugeravatar
Captain Slow
Mester Medlem
Indlæg: 1340
Tilmeldt: 01 maj 2009, 21:27
Geografisk sted: Horsens

#20 Indlæg af Captain Slow »

lqs skrev:198kmt? på 201m ??
WHAT ? det er minimum 240 km/t + på 402 m sikkert mere.. sikkert over 250.
I love everything thats fast enough to do something stupid with
Besvar