*Fjedre*

Alt vedr. motorteknik, trykladning, tuning og vidensdeling herom ...

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
M. Meister

*Fjedre*

#1 Indlæg af M. Meister »

Hey..

Har købt en Kast til min golf2 8v, en Scrick 276grads med 11.5mm løft.. men kom pludselig i tvivl. Kan jeg bruge standart fjedre eller skal der købes nogle stærkere?
Hvis der nu købes stærkere fjedre, er der mærkbar forskel ved max omdr?

På forhånd tak.

Mvh M.Meister.
M. Meister

Re: *Fjedre*

#2 Indlæg af M. Meister »

Yo.

ØØh lige en rettelse.
det er en knast der er købt
og hvad har den så i max omdr resten er standart mit hyd.løftere..
Kan køres op til ca 6500omdr nu.

Nu må i gerne svarre :-D

Mvh M.Meister.
Brugeravatar
LasseW
Senior Medlem
Indlæg: 476
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Brøndby Strand
Kontakt:

Re: *Fjedre*

#3 Indlæg af LasseW »

Du skal have nogle stærkere fjedre da dine nuværende ikke vil kunne nå at lukke ventilen ved højre omdrejninger og motoren vil derfor ikke kunne tage flere omdrejninger end før. Du skal også sikrer dig at fjedren kan trykkes sammen med det højere løft på knasten.
Du skal sikkert også have nogle mekaniske løftere da hyd. sjældent kan klarer høje omdrejninger, men dem er jeg ikke sikker på.

mvh Lasse
mvh Lasse
BMW E36 + Toyota Supra MKIII + Toyota Sportsvan med stort S hvis I forstår sådan en lille en
Gert

Re: *Fjedre*

#4 Indlæg af Gert »

Er den med omdrejnings-begrænser? Ellers kan det være lidt det samme....

V.H. Gert
Brugeravatar
jens
Mester Medlem
Indlæg: 788
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Vestsjælland

Re: *Fjedre*

#5 Indlæg af jens »

Jeg har haft lavet en 1.8 golf 1 topstykke med mekanisk shrick 276 den kørte med standard fjedre der var iøvrigt et datablad med til knasten hvor der stod den kørte med standard fjedre. Det er jo ikke mange flere omdrejninger en 276 trækker til. Det er noget andet hvis det var 290 grader.
M. Meister

Re: *Fjedre*

#6 Indlæg af M. Meister »

Det er minizeta moterstyring, hvis jeg husker rigtigt kan man selv sætte en grænse for omdr. yes, det med standart fjedrene havde jeg også fået fortalt, men ville lige være sikker. Det var en "køb her og nu" knast så databladet fik jeg aldrig med. Så Jens har du stadig det datablad?:-)

v.h Michael
Besvar