Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 26 feb 2025, 15:09

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 26 jun 2009, 20:17 
Offline

Tilmeldt: 26 jun 2009, 20:15
Indlæg: 3
Min Punto GT, har det med at nogle gange dykke heelt vildt i omdrejninger, så det kun kæmper for at holde sig vågen, og samtidigt dykker olietrykket helt vildt, hva skyldes dette? - Den har det med at prutte ved lave omdrejninger når dette sker, og hvis jeg giver gas, tager de næsten ikke ved den prutter bare for vildt?

Skal siges der er monteret en 272graders knast, tror jeg det er.

---

HVor meget ladetryk skal en Punto GT kører med? Der er monteret en skarp knast, hva ville være optimalt for den?


Når jeg netop har startet bilen, står den og bølger i tomgang, skyldet af den skarpe knast formoder jeg, men når jeg sætter igang, stille og roligt, kan det godt lyde som om den drukner sig selv og hakker derfor, men hvis den får full throttle, så er det væk igen?

Når jeg giver fuld gas i længere tid, begynder den at vise indsprøjtningsfejl, hvis jeg kobler ud, forsvinder det.
Men denne fejl kan også forekomme hvis bare kører stille og roligt, så kommer den, og forsvinder igen - man kan intet mærke på bilen!

* Dette er måske et dumt spørgsmål! - Jeg har netop fået bilen, og fhv. ejer kørte uden rør fra mellem potten ud til lyddæmperen, hvis jeg montere resten af røret, hvilket jeg selvfølgelig gør, kan jeg så mærke effekt forskel?

På forhånd tak.



:shock:


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 26 jun 2009, 20:36 
Offline
Senior Medlem

Tilmeldt: 09 aug 2004, 22:35
Indlæg: 399
Har svaret dig her: http://www.fiatklubdanmark.dk/viewtopic ... 239#147239

_________________
fiat coupe 2,0 16v turbo
http://www.bilgalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=95132


Top
 Profil  
 
 Titel: ad2
Indlæg: 26 jun 2009, 20:38 
Offline

Tilmeldt: 26 jun 2009, 20:15
Indlæg: 3
Tak skal du have, kan du eventuelt svare på tillægs-spøgsmålene også, hehe :)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 43 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team