sierra doch

Alt vedr. motorteknik, trykladning, tuning og vidensdeling herom ...

Redaktør: Moderatorer

Besvar
besked
Forfatter
HenrikGM
Moderator
Indlæg: 7414
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Kontakt:

sierra doch

#1 Indlæg af HenrikGM »

Hej med jer. Jeg er den lykkelige ejer af en sierra 2.0i doch. Jeg har fået den opfattelse , at det er en god motor at bygge turbo på . Men er der virkelig ikke andre tuningsmuligheder for sådan en kværn? Et par gode ideer måske?

På forhånd tak. Henrik
Henrik
http://boost-it.dk
Citat:My experience tells me that once the cam with the lumpy idle is selected, the thinking mostly stops. Decisions then are based on lowest price, looks, ease of installation, coolness factor, the 'latest thing' syndrome, peer pressure, old wives tales, and bad advice.
Citat slut.
Hold kæft hvor er det sandt!
Brugeravatar
Bjarki
Medlem
Indlæg: 145
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: København

Re: sierra doch

#2 Indlæg af Bjarki »

Nope, men turbo holder... He he...:-D
Mvh Bjarki
Brugeravatar
jens
Mester Medlem
Indlæg: 788
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Vestsjælland

Re: sierra doch

#3 Indlæg af jens »

Motoren er ikke god til høje omdrejninger da knastkæden er meget tynd og lang. Desuden er plejestængerne støbte. Men topstykket har nogle gode store porte så den er god at tryklade. Desuden vil det være dumt at ødelægge det gode bundtræk. Jeg har selv en dohc og sammenlignet med andre 2 liters biler med flere hk så går den meget bedre i 4-5 gear under 4000 omdr og det er der kraften skal være. Har hørt rygter fra england at en 2.3 zetec skulle have samme blok længde = man kan sætte dohc top på 2.3 blok men har endnu ikke set billeder der beviser det. Ah tuning har et knastsæt med chip der skulle give 20% men da bilen vejer 1100 kg vil du ikke blive tilfreds i forhold til prisen
Brugeravatar
jens
Mester Medlem
Indlæg: 788
Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Geografisk sted: Vestsjælland

Re: sierra doch

#4 Indlæg af jens »

Her er tegninger af dohc 8v og 16v motorer i scorpioer. Jeg synes de ligner hinanden utroligt meget fornær at 2.3 har balance aksler og knastkædestrammer der ikke bliver slap når motoren ikke har kørt et par dage og de skriver det også. Ps de har intet til fælles med mondeo og escort zetec tandremsmotoerer (rs 2000 150 hk undtaget)
http://www.fordscorpio.co.uk/engdata2.htm
Besvar