På de turbo biler der har det. Sidder det for det meste efter IC, enten før manifold eller i indsugnings manifold. For at have en mulighed for at korigere brændstof og tænding. Da specielt turbo motore kan være følsomme over for dette. Det er i hvert fald min erfaring at de kan være. 
Att: Otto 
Ja det er rigtigt, vi fik den aldrig dikuteret færdig  
 
   
 langtids projekt 

   Men hvis vi er enige om at en totaludveksling på gearkasse og bagtøj med 5 er lig med 5 uanset om det så er 3 i gearkassen og 2 i bagtøj eller 2 i gearkassen eller 3 i bagtøj eller hvad ??? Nu er en del af dem jeg måler jo ofte med MEGET lav gearing til div. motorsport. Og en måling i 5 gear kan nogle gange være lig med en måling i 3 gear på en std gearkasse. Så hvad gør vi lige her ? 

  Jeg har selv planer om at skulle lave et par test nu her når jeg får min Dynobænk op og kører i løbet af de næste par måneder. Den måler jo 100% direkte på motoren! 
Så ja det lyder som en rigtig god ide at rekalibrere en dag !!!  Så må vi se om vi kan få snakket færdig  
 
   
 
Mvh Henrik