Exhume.dk skrev:
Der er helt klart en kattelem forsikringen kan slippe ud af, istedet for at udbetale.
Feks:
1. blodprøven positiv for alkohol( da man
har haft et uheld)
-For spirituskørsel straffes endvidere den, som fører eller forsøger at føre et motordrevet køretøj efter at have indtaget spiritus i et sådant omfang, at den pågældende ikke kan føre køretøjet på betryggende måde. 2. grov uagsomhed eller kådhed
Mon ikke det bliver en afdragsordning..som nævnt tideligere
her i tråden af Hr. Klyfax
Så oveni en mdr. løn og et nyt førebevis efter en periode...og så selve politijagten selvfølgelig..ved ikke hvor mange forhold han fik samlet op der

, inden han nåede rundkørslen/affyringsrampen.
Men indtil videre er han jo uskyldig i spirituskørsel, og blodprøven vil jo af/bekræfte denne sigtelse senere, samt hvor stor en evt. promille han har..er den over 1.20 ~2.00 ændres straffen jo tilsvarende.
Sådan som jeg lige har

det.
Retsinformation (kilde)
Men det er det rent retslige i det. Forsikringen er alene en sag mellem den forsikrede og forsikringsselskabet. Det er et aftalemæssigt forhold, og det afhænger af hvad der står i aftalen (policen). Der er ikke noget lovmæssigt i det som sådan.
Ansvarsforsikringen dækker de skader han har forvoldt. Om han bliver flået bagefter, afhænger af hans police. I de fleste tilfælde ville jeg ikke tro det.
Kaskoen bør i princippet også dække en ny bil til ham - men igen - det afhænger af policen. Er der specifikt noget om f.eks. grov uagtsomhed, spirituskørsel etc., som kan gøre aftalen ugyldig - ja så kan han stå med håret i postkassen. Men det er ikke som sådan givet.