allan_84 skrev:
men det måske ikk helt dumt med ideen efter 2,0 boringen og så originale 2,0 stempler, så må jeg jo havne et eller anden sted mellem 1,8 og 2,0 hvis jeg beholder min alm krumtap, eller bedre også skifte den så krumtap og stempler er fra en 2,0 8v gti måske, men tænker der skal korter pejlstænger til så måske for at den kan være der, men ikk sikker.
VW er 100-meter-mestre i genbrug - så de redesigner kun det absolut minimale.
Plejlstængerne til 1.8 og 2.0 er mig bekendt de samme - i hvert fald for 9A (2.0 16V ældre Passat) og 3A som er en kværn der findes i USA.
Du kan se lidt mere om dimensioner her:
http://web.archive.org/web/200511040848 ... ines.shtml
Det er kun stemplerne der er anderledes - de har en anden krydspindshøjde.
Derfor kan du heller ikke nøjes med kun at bore til 2.0'er hvis du vil bruge 2.0-stempler. Det giver et forkert kompressionsforhold - hvor forkert kan du regne på - 2.0'erne ligger med højere kompressionsforhold så det er muligt at du ikke kommer til at mangle aaalt for meget.