Halløjsa.
Jeg er ved at overveje at skulle smide en eller anden form for luftstyring/tomgangsmotor på min VW 1.8 16V-kværn (efter at have undværet i 6 år eller hvor meget det nu er

).
Valget står mellem den gammeldags tilskudsventil der fungerer med en bimetalfjeder, og altså er blandet helt udenom motorstyringen, eller den originale tomgangsmotor fra kværnen - en 3-ledningers Bosch.
Umiddelbart ville jeg helst have den originale på, da jeg så forestiller mig at kunne køre med aktiv tomgangsstyring - men så sad jeg og læste på MSnS-Extra manualen, og her står at aktiv styring er for 2-ledningers solenoider.
3-ledningers kan bruges til "warm-up-mode", som i bund og grund er en gradueret udgave af den oprindelige styring der åbner for ekstra luft når motoren er kold.
Og her knækker min film lidt - for hvis man kan køre med warm-up-mode med 3-ledningers - hvorfor kan man så ikke også køre aktivt mode med en 3-ledningers? I begge tilfælde bruger man da noget PWM som jeg har forstået det.
Er det en lidt dårlig formulering af manualen, eller?