Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 27 feb 2025, 07:01

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 12 okt 2005, 22:31 
Offline

Tilmeldt: 12 okt 2005, 22:25
Indlæg: 6
Når man sætter turbo på en motor, kan dyserne man eftermontere blive for store?


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 12 okt 2005, 22:54 
Offline
Mester Medlem

Tilmeldt: 02 okt 2003, 09:19
Indlæg: 1402
Geografisk sted: Fredericia
hvis de store kan der blive problemer med tomgang fordi dyse tiden blive for lille til forstøvning bliver ordenlig.....

_________________
Billede


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 13 okt 2005, 15:11 
Offline
Mester Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 639
Geografisk sted: Østjylland
Din motor har brug for en vis mængde benzin for at gå tomgang.

Dyserne kører med en pulserende spænding - enten er de helt lukkede eller helt åbne. De har normalt en åbningstid (tiden fra de er helt lukkede til de er helt åbne) i omegnen af 1millisekund.

Ved en dysetid på 2mS har du altså 1mS tilbage at regulere på. Jo kortere dysetid jo mindre benzin og omvendt.

Dine dysers leverede mængde må ikke være så stor, at det resulterer i en dysetid der bliver så lav i tomgang, at du ikke har noget at regulere på.

Resultatet af for store dyser er, at den vil hoste og hakke i tomgang, have svært ved at tage gassen ordentligt fra tomgang og generelt føles 'tung' ved lave omdrejninger.

Har du brug for ekstremt store dyser for at hive 900hk ud af din 1.6'er, så gå efter at køre med to eller flere mindre dyser pr. cylinder. Lad de ekstra dyser hjælpe med, når behovet er der. Det hedder "staging" på udenlandsk.

Håber det kastede lidt lys over sagen.

Mvh
Nolan


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 57 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team