ae86 skrev:
Så burde der stå at du skal have SP1 (SP1a) installeret og ikke ...
Citat:
Bemærk! Du skal have enten Windows XP Service Pack 1a eller Windows XP Service Pack 2 installeret for at kunne installere Windows XP Service Pack 3.
Der står du enten skal have SP1a, eller SP2. Dvs. du kan installere det oven i SP1a og SP2. Som de skriver i startet har SP3 kun patches ned til SP2 og SP2 incl. Og da SP2 ik har SP1a i sig, kræver det SP1a installeret.
ae86 skrev:
Der står at Windows XP Service Pack 3 er en kumulativ servicepakke .. dvs at den faktisk burde indeholde ALLE patches der var frigivet optil SP3´s frigivelse ... men hvorfor skal der så være installeret SP1 eller SP2 før SP3 installeres ??
Højst sandsynligt en direkte oversættelse, lavet af en mand der ved hvad du og jeg hedder på engelsk... Resten er oversat med ordbog. Som de skriver i startet har SP3 kun patches ned til SP2 og SP2 incl.
Og da SP2 ik har SP1a i sig, kræver det SP1a installeret.
"Windows XP Service Pack 3 er en kumulativ servicepakke, som går tilbage til den seneste, aktuelt understøttede servicepakke"
Tilbage til den seneste servicepakke, SP2. Det er en udbygning af SP2 de har lavet. SP2 har aldrig haft SP1a i sig, derfor skal det være installeret.
SP2 kan være installeret men er ikke en nødvendighed...