Powerforum

Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
Dato og tid er 03 mar 2025, 22:14

Alle tider er UTC + 1 time




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 21 nov 2003, 08:44 
Offline
Junior Medlem

Tilmeldt: 01 jan 1970, 01:00
Indlæg: 75
Geografisk sted: Nordjylland
Hejsa. Jeg har lige et par spørgsmål angående plasering af en lamdasonde i en bananmanifold (4-2-1). Sonden er uden "opvarmning" (med en ledning) så den skal vel ikke side forlangt fra motoren, men manifolden samler sig først til et rør et stykke inde under bilen (ca. en meter fra motorren). Er det fint hvis sonden sider hvor rørene fra cylender 2 og 3 går sammen (ca. 40-45 cm fra motoren), eller skal den have udstødningsgasserne fra "alle" 4 cylendre :?: :?:

På forhånd tak


Share on FacebookShare on TwitterShare on DiggShare on RedditShare on DeliciousShare on TechnoratiShare on TumblrShare on Google+
Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 21 nov 2003, 09:42 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 06 okt 2003, 00:16
Indlæg: 158
Så bør du skifte den ud med en lamda med varme for at få de bedste målinger .... for det er for langt fra til en uden kan bruges ..


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 21 nov 2003, 18:32 
Hejsa, den skal sidde så tæt på motoren som muligt, og ja, den skal ha alle gasserne fra alle cylinder. da målinger ellers ikke stemmer helt, og kan blive noget rigtigt lort.
Også køb dig en med varme, det giver det bedste resultat.


Top
  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 3 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 69 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team