Side 1 af 1

Trykladning og orginalt sprøjt

: 22 jul 2003, 21:41
af Brisse
Hej...

Jeg går stadig og lure lidt på at smide turbo på ÆskeForden og kom til at tænke på følgende. Normalt sætter man et tilskudssystem på eller et helt andet indsprøjtningssystem, men hvad nu hvis... (og det er kun et eksempel)

    Man sætter andre dyser i, lad os f.eks sige at man monterer 300ml dyser i stedet for de originale 200 ml

    Får omprogrammeret den originale styring

    Laver trykstyring på benzintrykket



Vil det ikke kunne virke lige så godt som f.eks. en MF2'er?

Lad min høre jeres kommentarer...


/Brisse

Re: Trykladning og orginalt sprøjt

: 23 jul 2003, 10:00
af 2fat2fly
Flere tunere siger det er bedre med 4 større dyser end med en MF2'er, forde man aldrig ved hvor godt benzinen fordeles med en ekstra dyse man kan aldrig være 100% sikker på at de får lige meget.

: 23 jul 2003, 10:05
af Wildert
Hvis det kan lade sig gøre at mappe den originale styring om (hvilket selvfølgeligt skal undersøges), så er det en væsentligt bedre løsning, af de årsager som nævnes.

: 23 jul 2003, 17:32
af Brisse
Hmm... Så er min ide måske ikke helt tosset, men så kommer det store forkromede spørgsmål.

Kan den originale motorstyring på en Escort 1.8 16v fra '96 bruges hvis den bliver omprogrameret, når turboen er monteret?

Jeg satser på at køre med std. kompression og 0.4-0.6 i ladetryk - i hvert fald ind til vidre :-)
Strengt taget er en omprogrammering vel først nødvendig når det originale sprøjt ikke længere kan følge med og størrer dyser bliver monteret?

: 23 jul 2003, 18:38
af K-FINN
Det med fordeling er ikke noget problem.Du sætter selvfølgelig 4 ekstra dyser i indsugningsmanifol

: 23 jul 2003, 22:43
af chr.lunde
jeg bruger en mf2 som styre 2 340ml dysser lige før
gasspjællet.

skulle have nye løfter og ved samme lejlighed fik den en ny toppakning (den af stål)

der var intet at se på stemplerne de så ens ud..så i dette tilfælde
virke min mf2 kanon.......