Side 1 af 1

NOS på prelude 2,0i 16V

: 29 jan 2003, 14:56
af Hondafreak
Hej Allesammen
Jeg har fået tilsnusket mig et NOS-anlæg. Ville bare høre gode dårlige ting om det. Det skal sættes på en nyrenoveret standard motor - efter opgivelse af turbo projekt. Har været inde og se lidt på www.autobremsen, men kunne ikke rigtig finde nogle tabeller og benzintryg/NOS-mængde/dysestørrelse osv. Nogle gode ideer??
Jeg har tænkt mig at sætte en enkelt fogger i indsugning, men fordeler gassen sig godt nok, nogen måde man montere den mest optimalt på.... Vil ikke sætte en fogger på hver kanal ind til cylinderen? Gode råd modtages.

Re: NOS på prelude 2,0i 16V

: 29 jan 2003, 18:15
af taumel
Du kan ruligt bare sætte en dysse på, gassen skal nok fordelle sig! og sæt den så tæt på spjellet som muliget. Men snak med autobramsen for de ved lige hvad for en dysse størrelse der skal på!! og om der skal en benzin pumpe på merer!!!

Re: NOS på prelude 2,0i 16V

: 29 jan 2003, 21:57
af jan f
står det ikke på deres side mer øhh jeg kikker lige på værker skal have de tabeller et sted så ringer jeg til dig ellers har jeg en kammi der moske har dem