Side 1 af 1
Turbo ??
: 19 jan 2003, 17:20
af Allan N
Lige et spørgsmål : Hvis man efter montere turbo og man laver olie retur løbet ned i bundkarret , man hvis bundkarret er fuldt med olie kan olien fra turboen så presse det væk så den kan komme af med det som smører turboen .
bilen er en peugeot 106 1,3 rallye 94
For hvis jeg fylder 3,5 liter olie i mit bundkar så er det helt fyldt til + oliepumpen fylder jo også
Mvh Allan N
Re: Turbo ??
: 19 jan 2003, 18:06
af Rane
Hej Allan
det er meget vigtigt at olie returen fra turboen har fri afgang så du SKAL lave røret i bundkaret over olie standen. din olie pumpe bliver trukket af en kæde så den sider helt over i v, side hvis man står foran bilen så du skulle nok kunne få plads til et retur løbs rør
Mvh. Rane
Re: Turbo ??
: 19 jan 2003, 18:33
af Allan N
Hvor dan mener du med retur rør ???
Re: Turbo ??
: 19 jan 2003, 20:48
af Rane
Allan
jeg mener olie retur røret fra turboen det olie der løber ned i bundkaret igen efter det har været igennem turboen Skal have frit udløb retur røret Skal placeres sådan at olien kommer ind i bundkaret igen over olie standen i bundkaret
mvh Rane
Re: Turbo ??
: 20 jan 2003, 19:15
af Lasse
det er helt klart bedst at olien kan løbe frit ned i bundkaret, men den vil alligevel løbe ned selvom den er under oliestanden. Det siger fysikkens love.
Du skal så nok bare sørge for at røret er godt langt
mvh Lasse