Side 1 af 1

Montering af dyser ved spjældhuse

: 24 jan 2013, 20:59
af Fox
Hej.
Jeg er igang med bygge spjældhuse på og lave manifolde til dem.
Men er kommet lidt i tvivl om dysens placering.
Har aldrig rodet i spjældhuse før :wink:
De gange jeg lavet plenum manifolde har jeg altid placeret dysen helt nede ved toppen så de sprøjter så pænt som muligt ind mod ventilen.
Men i de her spjældhuse er der dyse huller i, og på mine manifolde bliver rørene 120-150mm lange. Jeg synes umiddelbart det er lang vej.?

Man kunne jo nemt vende spjældhuset på hovdet og lukke dysehullet til, og så montere dysen nede ved toppen.

: 24 jan 2013, 21:55
af Slavteren
sådan helt grundlæggende sidder dysserne så tæt på ventilen som muligt for en mere præcis kontrol over blandingen aka forurening. Kommer de længere ud i indsugningen er der både mere tid til at nedbryde benzin partiklerne for en mere effektiv gas, og teoretisk trækker fordampningen noget varme ud af luften. Kommer de helt ud i tragten spiller det også en rolle at dråberne rammer gasspjældet for endnu finere forstøvning ;)

: 25 jan 2013, 12:35
af Fox
Slavteren skrev:sådan helt grundlæggende sidder dysserne så tæt på ventilen som muligt for en mere præcis kontrol over blandingen aka forurening. Kommer de længere ud i indsugningen er der både mere tid til at nedbryde benzin partiklerne for en mere effektiv gas, og teoretisk trækker fordampningen noget varme ud af luften. Kommer de helt ud i tragten spiller det også en rolle at dråberne rammer gasspjældet for endnu finere forstøvning ;)


Jamen så lyder jo bare lige til igen :wink: