undersmøring af stempler??
: 05 jun 2009, 17:42
Ved nu ikke om min motor har undersmøring af stemplerne. Men er det muligt at selv lave undersmøring af stemplerne?
Motor- og Tuningsforum for Garagefuskere og andet godtfolk!
http://powerforum.dk/
Selvfølgelig er det muligt, men glem sådan nogen ting som undersmøring af stemplerJerrilD skrev:sigter efter 115-125hk. hvis det er muligt
tror ikke han vil montere tryk for den smule , han har 85hk i forvejen (hvis det er en GT)tonnilerche skrev:hvad motor? 115-125hk er jo noget man hiver hjem på sug, medmindre vi snakker en 1.0 liters motor.
jeg formoder det er tryk du vil lave? Så ville jeg nøjes med at holde øje med olietemperaturen.
Det er GTieren jeg har. Vil ikke montere tryk..luske skrev:tror ikke han vil montere tryk for den smule , han har 85hk i forvejen (hvis det er en GT)tonnilerche skrev:hvad motor? 115-125hk er jo noget man hiver hjem på sug, medmindre vi snakker en 1.0 liters motor.
jeg formoder det er tryk du vil lave? Så ville jeg nøjes med at holde øje med olietemperaturen.
og 125HK kræver heller ikke den store ombygning , kender en der har lavet 150 på sådan en (dog en GTi)
MVH Luske
Jep det er 95 hk den har.luske skrev:hvor meget er det egentlig GTi'en har som std ?? 95HK ?
MVH Luske