Powerforum
http://powerforum.dk/

Omdrejningstæller virker ikke med omex 600 styring
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=7&t=24551
Side 1 af 2

Forfatter:  325power [ 27 mar 2011, 15:02 ]
Titel:  Omdrejningstæller virker ikke med omex 600 styring

Hey har en pug 205gti med en 406 turbo motor som køre med en omex 600 styring, mit problem er at jeg ikke kan få omdrejningstælleren til at virke som den skal.
Den er tilsluttet tacho output fra omex boxen og til ledning 112 bag på omdrejningstæller, men uden held lige når man starter bilen springer den lidt op for så at ligge sig til ro igen nogen der har en ide hvordan jeg kan få det til at spille? :)

Mvh Kenneth..

Forfatter:  John Sahl [ 27 mar 2011, 19:39 ]
Titel:  Re: Omdrejningstæller virker ikke med omex 600 styring

Bruno Hansen Motorsport har en lille converter som hjælper på det issue. Det er dog længe siden jeg har pillet ved det, så jeg kan ikke huske hvad den hedder. Men Søren derovre ved godt hvad det er hvis du spørger.

Jeg er dog usikker på om jeg bruger den efter jeg skiftede til Omex 600 fra EFI Euro-1... (Det viser bare at jeg får skruet ALT for lidt i min lille bil...)

Forfatter:  Jakobsen [ 27 mar 2011, 20:15 ]
Titel: 

Jeg har den boks som john omtaler med papire osv, skulle selv ha brugt den på et EFI Euro 1 system med det blev aldrig, er tilsalg til fornuftig pris hvis det er ?

Forfatter:  325power [ 27 mar 2011, 21:22 ]
Titel: 

Lyder rigtig godt :0) hvad skal den koste og er det lige til at montere?

Forfatter:  Jakobsen [ 27 mar 2011, 22:29 ]
Titel: 

Jamen et par hunrede kroner vil jeg tro ? Jamen ja det vil jeg tro kan ikke huske hvordan det skal gøres, men har så vidt jeg husker papir osv, den ligger i jylland og skal til jylland i weekenden så kan jeg lige kigge, den kan os bruges på diesel motoren til at få rpm signal ud

Forfatter:  325power [ 28 mar 2011, 17:02 ]
Titel: 

Den vil jeg gerne købe hvis der er papire på hvordan det skal monteres, mit nummer er 31352128

Mvh Kenneth.

Forfatter:  325power [ 29 mar 2011, 19:55 ]
Titel: 

Men bare tag den med hjem så finder vi ud af noget :0)

Forfatter:  Jesper H [ 31 mar 2011, 18:48 ]
Titel: 

Har du set det andet indlæg med en anden der ikke kan få omdrejningstæller til at virke med justerbar styring på? Kan være det er den samme "fejl" :)

Forfatter:  325power [ 31 mar 2011, 21:19 ]
Titel: 

Jesper H skrev:
Har du set det andet indlæg med en anden der ikke kan få omdrejningstæller til at virke med justerbar styring på? Kan være det er den samme "fejl" :)


Syntes jeg har luret rundt, men gider du smide link til det indlæg ville det være super :0)

Forfatter:  m power [ 01 apr 2011, 13:18 ]
Titel: 

325power skrev:
Jesper H skrev:
Har du set det andet indlæg med en anden der ikke kan få omdrejningstæller til at virke med justerbar styring på? Kan være det er den samme "fejl" :)


Syntes jeg har luret rundt, men gider du smide link til det indlæg ville det være super :0)


Den får du lige her :D

http://powerforum.dk/viewtopic.php?t=24561

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/