Powerforum
http://powerforum.dk/

Forstærkningsplade til hjulophæng Escort Mach4
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=9593
Side 1 af 1

Forfatter:  Thomas S. Nielsen [ 22 aug 2004, 18:09 ]
Titel:  Forstærkningsplade til hjulophæng Escort Mach4

Hej.

En af mine gode venner og jeg kører klubrally(manøvreprøver) i en escort mach 4. Nu har vi fået den kedelige oplevelse, på den ellers fine bil, at forhjulene flytter sig længere bagud i skærmkasserne. De får osse en tendens til at ruske frem og tilbage i skærmkasserne. det giver nogle MEGET dårlige køreegenskaber og gør bilen ret svær at holde på vejen og det vinder vi ikke meget ved.

Jeg har talt med en dygtig og flink ford mand fra rally sporten. Han fortalte at når bilen bliver kørt så vildt så bukker den forreste vange, den som holder krængningsstabilisatoren ind under bilen og flytter hermed hjulene tilbage. han forklarede mig osse at ford motorsport i sin tid udviklede en forstærkningsplade til at bygge op under bilen for at stive den af og holde hjulene på plads.

Nu til spørgsmålet, er der nogen er jer der ved mere??? nogen der kan skaffe en sådan plade eller tegninger over en??


Håber at få svar.

Mvh. Thomas

Forfatter:  Nolan [ 22 aug 2004, 23:43 ]
Titel: 

Prøv Jan "motor" Mortensen

Han har sgu kørt en del motorsport i Ford.
Kig her: http://www.tolerance.dk/showpage.asp?lPageID=22

Mvh
Nolan

Forfatter:  Jakob Hansen [ 23 aug 2004, 10:50 ]
Titel: 

Kører selv race i en mk4 RST...
I skal skifte bærearmsbøsningerne ud med nogle af et hårdere materiale.
De originale er ALT for flexible til motorsportssammenhæng.
Bla. Bruno Hansen motorsport forhandler disse af mærket Powerflex, og det dur!

www.brunohansen-msport.dk

Forfatter:  Gæst [ 23 aug 2004, 11:45 ]
Titel: 

Tak. Det er efterhånden osse det jeg er kommet frem til.

Der er bare lige den anden ting. det stopper hjulene i at bevæge sig, men den forbandede vange flytter sig jo stadig bagud. Jeg vil søge lidt efter den plade jeg talte om endnu, ellers må vi selv til at lave noget.


Men mange tak for rådet

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/