Powerforum
http://powerforum.dk/

Hvor finder jeg den her Actuator?
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=6748
Side 1 af 2

Forfatter:  HellRaizher [ 13 jan 2004, 21:49 ]
Titel:  Hvor finder jeg den her Actuator?

Jeg skal bruge en actuator som åbner allerede ved 0.2 bar.

Den mindste som er vist på HKS (K-Power) hjemmeside er på 0.41.
Det er lidt for højt.

Hvor finder jeg en på 0.2 som kan sidde på en Garret T03?

Er der nogen bestemte STD biler der køre med 0.2 fra fabrikken?

Forfatter:  lqs [ 14 jan 2004, 06:42 ]
Titel: 

sæt en udvendig hjælpefjeder på. eller lad vær med at montere nogen aktivator! hvad er grunden til ladetrykket ikke må være højere? MVH. søren

Forfatter:  HellRaizher [ 14 jan 2004, 07:36 ]
Titel: 

Vi er ved at sætte turbo på en bil med ret høj kompression.

Forklar lige den hjælpe fjeder lidt mere :wink:

Forfatter:  lqs [ 14 jan 2004, 15:59 ]
Titel: 

vil det sige i/du ikke ved om der er brug for 0,2 i ladetryk? nu skal måske i/du tænke over om det er en opgave (for stor opgave) for dig/jer, hvis det er umuligt at sætte en fjeder på eller flytte aktivatordåsen! hvad er høj komp. ? er der i den del af landet hvor du/i bor ikke mulighed for at købe andet end RUSSISK BENZIN?? har kenskab til motor med 11-1 i komp. der kørte op til 0,4 på 95 oktan, uden nogen problemer. lav nu turbo sættet først, se så hvad der kan lade sig gøre af ladetryk! dette er blot et råd. MVH. søren

Forfatter:  HellRaizher [ 14 jan 2004, 16:52 ]
Titel: 

I stedet for at kretisere folk så prøv at være LIDT mere konstruktiv. Jeg spurgte om en forklaring af dit forslag (Hvilket lyder som stor fusk). Men hvis opgaven er "for stor" for dig så lad være! :wink:

Forfatter:  Nolan [ 19 jan 2004, 22:12 ]
Titel: 

En hjælpefjeder, der 'trykker' sammen med manifold-trykket i aktuatorens fjeder er nok det han mener. Du monterer den således, at den trækker/trykker i aktuatorens normale åbningsretning. Problemet med denne løsning er, at det er svært at få fjederen fastgjort forsvarligt på aktuatorarmen eller til WG'ens arm.

Du kan købe justerbare aktuatorer hos næsten alle tunings-bikse. Den skal kunne skilles ad. Hvis den ikke standard kan gå ned til 0,2bar, så kan du bruge ildhøvlen og tage en rynke af fjederen indeni, indtil den kommer derned, eller simpelthen montere en anden fjeder, der giver dig det ønskede tryk.

Jeg beklager selvfølgelig for Iqs's noget flabede facon. Når man har rodet med tuning længe, er der ting der virker banalt - bare roligt vi har alle været der.

;-)

Hyg dig med det.

Nolan

Forfatter:  bo [ 20 jan 2004, 07:10 ]
Titel: 

er det ikk muligt at løsne bolten på den der 0,4bar aktuator, så den kommer ned på 0,2? jeg vil tro at det er 6-8 omgange den skal drejes så.

Forfatter:  Carsten 205 GTI 1,9 T [ 02 feb 2004, 00:44 ]
Titel: 

bo skrev:
er det ikk muligt at løsne bolten på den der 0,4bar aktuator, så den kommer ned på 0,2? jeg vil tro at det er 6-8 omgange den skal drejes så.


Nej, det kan normalt ikke lade sig gøre!
I actuatoren sidder en fjeder, som i dette tilfælde skal ha' et tryk på 0,41 bar for at blive "klemt" sammen, derfor hjælper det ikke at løsne bolten mere. Du kan muligvis skille den ad, og skifte fjederen til en blødere.

Forfatter:  lqs [ 02 feb 2004, 19:03 ]
Titel: 

det er en ualmindelig KLOG fjeder du beskriver der! prøv at lægge mærke til om det du beskriver her, er det der sker i virkeligheden? (på en bil uden elektronisk ladetryksstyrring) hvordan går det med motoren der skulle køre med max 0,2 ladetryk? er den lavet ? banker den ved 0,3? mærkeligt at ingen std. turbobil kører med så lavt ladetryk så man kunne tage aktivator dåsen derfra? MED FLABET HILSEN SØREN! PS. at svare

Forfatter:  HellRaizher [ 02 feb 2004, 20:33 ]
Titel: 

Ja, den banker ved 0,3 så den skal ikke højere op. Den køre fint med ca. 15% flere heste. Vi fik justeret trykket ind så det passer fint. Men når du en dag lære lidt mere om turbo'er så kom igen Søren. Med flabet hilsen her fra... (Fatter ikke at folk kan være så ignorente!)

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/