Powerforum
http://powerforum.dk/

mangler dump ventil
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=6719
Side 1 af 1

Forfatter:  Anders [ 12 jan 2004, 15:43 ]
Titel:  mangler dump ventil

Er der nogle der kan anbefale en dump ventil. har kørt med et par stykker og det har været noget :( Det skal være en der lufter godt ud og den skal luft ud med det samme men slipper gassen. Havde en hvor der gik over et sek. inden den luftede ud og det er jo ikke fedt.

Og det skal være til en kadett 16v med luftmasse måler.

mvh Anders

Forfatter:  brunochristensen [ 12 jan 2004, 19:01 ]
Titel: 

jeg tror ikke der er forskeld på tiden der går inden den lufter ud, det var nog en rigtigt bilig en der sad der på. prøv med en HKS de er dyre men helt vildt gode.

MVH Bruno

Forfatter:  Hald79 [ 12 jan 2004, 19:17 ]
Titel: 

hejsa Anders....

du skal huske at den skal være recirkulerende når du anvender luftmængdemåler..........eller giver måleren fejl signal til styrboksen... og motoren gå dermed ikke ret godt.......

Hvad med at købe en af dem han sælger herinde på Powerpage

http://www.powerpage.dk/produkter/pic/b ... recirk.jpg
Recirkulerende stempel 1450,00 kr
Som stempel ventilen, men sender luften tilbage i indsugningen. Benyttes til biler med biler med luftmængde måler og for dem der vil have en lydløs bil. Tilslutning med ø25 slangestuds.
Kan fås i farverne blå, rød, guld og alu

mvh Jens Hald

Forfatter:  Anders [ 12 jan 2004, 20:59 ]
Titel: 

Jeg har hørt at man også kan bruge Justerbar stempel 1450,00 kr
Som stempel ventilen, men denne er justerbar. Fjeder kraften kan justeres således at ventilen lukkes helt når motoren går i tomgang samt åbningsmønstret ved ladetryk. Ventilen har afblæsning til det fri. Tilslutning med ø25 slangestuds.

Der er jo ingen lyd i den anden. Har ikke haft problemer med det du skriver hald. Har kun haft problemer med den står open i tomgang og det går jo ikke.

Forfatter:  Anders [ 12 jan 2004, 21:02 ]
Titel: 

brunochristensen skrev:
jeg tror ikke der er forskeld på tiden der går inden den lufter ud, det var nog en rigtigt bilig en der sad der på. prøv med en HKS de er dyre men helt vildt gode.

MVH Bruno


Har du et link til en side hvor man kan købe dem????

mvh Anders

Forfatter:  CiViC4Dr [ 12 jan 2004, 21:08 ]
Titel: 

www.k-power.dk er HKS forhandler i dk

Forfatter:  bo [ 12 jan 2004, 21:50 ]
Titel: 

her er en til 800 kr. justerbar og med stempler.
prøv at ringe til ham. flink og gir go service.
http://www.secretpower.dk/index.php?sho ... varegrp=15

Forfatter:  Morten VJ [ 16 jan 2004, 13:45 ]
Titel: 

Prøv dette link

http://wwwrsphysse.anu.edu.au/~amh110/T ... _valve.htm

Der beskrives godtnok mest BOSCH ventiler men de erbilligere og der er normalt ingen responsproblemer med disse

MVH

Morten

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/