Powerforum
http://powerforum.dk/

VW, sænke kompression
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=4230
Side 1 af 1

Forfatter:  Morten T Nielsen [ 29 maj 2003, 20:11 ]
Titel:  VW, sænke kompression

Hej

Jeg har snart skrabet dele sammen til at sætte turbo på min Golf GTI 85'. Jeg har bare ikke besluttet mig til hvordan jeg skal sænke kompressionen. Jeg vil kun lade med ca. 0.6 bar, så jeg vil ikke bruge penge på smedede stempler. Det er overkill på sådan en gammel bil.
I manualen til turbosættet fra BLT bruger man 2 toppakninger, men jeg syntes bare det virker lidt "bodgy"...
Min motor er en EV (112hk komp. 10:1) med k-jet, og jeg har en anden 107 hk GTI motor liggende, men da den har samme kompression som en EV , så kan jeg ikke bruge dele fra den.
Jeg ved at toppakningen fra G60 er kraftigere og lidt højere men ikke nok. Jeg vil gerne ende med at have en kompression på ca. 8.5. Man kunne også bruge G60 stempler og plejlstænger (krydspinden er størrer så de er nødvendige) men de er ikke nemme at finde.
Er der nogle der har nogle andre bud eller gode forslag?

Morten T Nielsen

Forfatter:  Aj [ 30 maj 2003, 12:03 ]
Titel:  Re: VW, sænke kompression

Hej jeg gik på skole med en makker der fik drejet af stemplerne på sådan en motor ved westspeed det virkede fint. mener prisen var 125kr pr stempel.

Forfatter:  Rasmus J [ 31 maj 2003, 09:56 ]
Titel:  Re: VW, sænke kompression

Det er ikke særlig "bodgy" af bruge 2 toppakninger, det er meget normalt.

mvh Rasmus J.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/