Powerforum
http://powerforum.dk/

Centrifugalkompressor
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=3325
Side 1 af 1

Forfatter:  HenrikGM [ 19 sep 2002, 21:45 ]
Titel:  Centrifugalkompressor

Hej folkens. jeg har fået fat i en centrifugalkompressor, som er beregnet til at tilslutte motorens oliesystem. Kunne der ske noget ved at fylde den med olie, lukke hullerne til og så lade den køre i sit eget oliebad? Selvfølgelig søge for at den for ordentlig køling. Den er i forvejen udstyret med nogle rimelig seriøse køleribber.
Dertil skal sige at den kommer ikke til at køre så hurtigt, da jeg ikke ønsker så højt tryk. Jeg håber nogle kan hjælpe mig med dette. på forhånd tak Henrik

Forfatter:  Per [ 19 sep 2002, 21:54 ]
Titel:  Re: Centrifugalkompressor

er det en Albrex ?
Per.

Forfatter:  Tommy_RS [ 20 sep 2002, 09:27 ]
Titel:  Re: Centrifugalkompressor

Hvis det er en Rotrex går det IKKE !!!

Forfatter:  HenrikGM [ 20 sep 2002, 16:02 ]
Titel:  Re: Centrifugalkompressor

Hej Per. ja det er en Albrex.

Forfatter:  Per [ 20 sep 2002, 17:48 ]
Titel:  Re: Centrifugalkompressor

Du bliver nød til at sende noget olie igennem da der er en oliedyse der sprøjter ind imellem tandhjulene. Albrex kompressoren har en svaghed: På de første årgange var oliedysen for lille ( 0,4 mm) og tandhjulene blev slidt op meget hurtigt, og desuden larmede de som en defekt vandpumpe i tomgang. Forskruningen ved olietilslutningen har integreret en oliedyse, skru den forsigtigt ud og check at den er 0,7mm ellers bor den op. Kompressorhjulet har lige vinger og derved er virkningsgraden ikke for god, men gearer du den rigtigt kan den virke udemærket.
Per
www.racetec.dk

Forfatter:  HenrikGM [ 20 sep 2002, 19:07 ]
Titel:  Re: Centrifugalkompressor

Hej Per. Nå men så er der jo ingen anden udvej, øv bøv. Har du monteret mange kompressore? Hvad bruger du som benzintilskud? Jeg har tænkt mig et tryk på ca. 0,3.
Tak for de gode svar. Mvh Henrik

Forfatter:  Per [ 20 sep 2002, 19:32 ]
Titel:  Re: Centrifugalkompressor

Jeg har arbejdet med kompressorer og turbo i 20 år både her i DK og i Brisbane, Australia. Bla. var Gary Hickson manager for min forretning i 2 år. Han er en af verdens bedste Performance Engineers indenfor dragracing og V8 supercar. Han købte min forretning, da jeg flyttede til Danmark.
Nok om det.
Som blandingskompensering ville jeg i dit tilfælde montere en progressiv benzintrykregulator evt. Malpassi, det skulle række til 0,3 bar. Hust at stressteste benzinpumpen til 50% over maximalt drifttryk. Hvormeget du skal regulere trykket og max mængde afhænger af indspøjtningssystemet, om det aktiverer dyserne parallelt, semisekventielt eller sekventielt. Skal du trykke mere end 0,3 bar vil du sikkert få brug for noget elektronik (Piggyback Pro) og større dyser.
mvh.
Per
www.racetec.dk

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/