Powerforum
http://powerforum.dk/

Køleproblemer?
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=4&t=26759
Side 1 af 2

Forfatter:  John Sahl [ 17 jul 2015, 07:34 ]
Titel:  Køleproblemer?

Hep!

Hvad siger folket til dette: Når bilen kører derudaf på landevej/motorvej, så er der ingen problemerm men når man stopper ved lyskryds og lignende, så stiger temperaturen rimelig hurtigt.

Der er for nyligt skiftet vandpumpe, så det er ikke den, og det er lige meget om jeg kører med eller uden klimaanlæg. Kølerblæseren virker som den skal.

Jeg tænker selvfølgelig termostat, men synes ikke helt det matcher op med symptomerne?

Vi tænker også på dårlig udluftning?

Måske der har været brugt kølertætner, så vi regner med at prøve med noget kølerrens, og så tager den der fra?

Måske en ny køler?

Og så er der selvfølgelig toppakningen, som jeg i al fald ikke håber på? ;-)

Forfatter:  John Sahl [ 17 jul 2015, 09:00 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Det er forresten Alfa'en, og for at komme med lidt yderligere info, så har jeg lige kørt på arbejde, hvor det viser sig, at når jeg kommer ind omkring lyskrydsene i Kbh, så stiger temperaturen, og rammer forholdsvist hurtigt 100-110, men slukker og tænder jeg bilen igen med det samme, så viser den igen de 89-90 grader og stiger så igen ved næste lyskryds hvor jeg kan gøre det samme.

Da jeg ankommer på jobbet, stopper jeg bilen, lader den stå i tomgang, og åbner frontklappen. Blæser kører som den skal, temperaturen stiger igen på instrumentet, men der er intet der tyder på noget der koger selv om der står 110 grader. Slukker bilen, tænder igen, og den viser nu 90...

Forfatter:  K-FINN [ 17 jul 2015, 11:28 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Tror det er køler der er stoppet. Prøv og sammenlign temperatur tilgang/afgang køler

Forfatter:  John Sahl [ 17 jul 2015, 11:57 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Ja, min tanke var også noget i den stil, men kan det forklare at den næsten nulstiller temperaturen ved at slukke og tænde?

Forfatter:  K-FINN [ 17 jul 2015, 12:10 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Der er jo stor aluoverflade der afgiver en del varme.

Forfatter:  John Sahl [ 17 jul 2015, 12:31 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Jo, men vel trods alt ikke på sekunder. Jeg tror mere på en defekt føler eller noget dårlig forbindelse, det er trods alt en italiener :-)

Forfatter:  møffe [ 17 jul 2015, 13:29 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Prøvede det på en sierra engang.

Stak forsigtig fingeren i ekspansion sbeholderen, og det afslørede at vandet var langt fra så varmt som viseren påstod.
En ny føler til uret fixede det.

Men din alfa er vel så ny at din ECU starter blæserne.

Forfatter:  John Sahl [ 17 jul 2015, 13:32 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Den er fra 1998, og jeg tror ikke det er ECU'en der styrer den. Vi prøver med lidt målinger i weekenden.

Forfatter:  K-FINN [ 17 jul 2015, 14:22 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Når motor er stoppet, når køler og afgive en masse varme, uden der blivee tilføjet ny varme, syntes og se det flere gange, når vi har rullet biler.

Forfatter:  K-FINN [ 17 jul 2015, 14:22 ]
Titel:  Re: Køleproblemer?

Jeg tror det er køler, og det er nemt og checke, ved og mærke på slanger

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/