Powerforum
http://powerforum.dk/

2 søjlet lift
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=25&t=26885
Side 1 af 1

Forfatter:  steffenpoulsen [ 26 feb 2016, 20:03 ]
Titel:  2 søjlet lift

Hej. Er på udkig efter en ny 2 søjlet lift, men hvad skal man købe? Skal man købe en kineser i ordentlig kvalitet og hvilken, eller en stenhøj eller måske andet. ?

Forfatter:  michael f [ 07 mar 2016, 18:19 ]
Titel:  Re: 2 søjlet lift

du skal først og fremmest gøre op med dig selv hvad du vil ofre på det
vi har lige skrottet en 3-4 år gammel jema lift på værkstedet - stemplerne var utætte og løfte wirene slidt op.. men den har også kørt hver arbejdsdag i den tid, måske med 2-5 biler om dagen..
til ren hobby brug, altså måske en bil eller 2 i weekenden ville jeg egentlig ikke have noget imod en kineser lift, men hvis det er til mere seriøst brug ville jeg klart gå efter noget kvalitet, som f.eks. stenhøj eller hoffmann..

Forfatter:  møffe [ 07 mar 2016, 18:32 ]
Titel:  Re: 2 søjlet lift

Skrotte de du en lift kun pga utætte cylindre og slidt wire.

Forfatter:  Runesm [ 08 mar 2016, 10:14 ]
Titel:  Re: 2 søjlet lift

At få fikset 2 cylindre og skifte 2 wirer synes jeg egentlig er en lille pris at betale for at holde den igang.

Forfatter:  michael f [ 16 mar 2016, 22:47 ]
Titel:  Re: 2 søjlet lift

vi havde fået en pris på udskiftning af wire og rep af stempler på omkring 7500,- incl arbejdsløn.. det blev vendt og drejet, og blev vurderet at være for meget på en lift til 12-14.000 i ny pris, så den blev solgt og det kom en stenhøj med spindler op istedet til 21.000..
jeg er ikke fan af en hydraulisk 2 søjlet..

Jeg har selv en Jema sakselift på min plads, den hiver i snit 3-6 biler om dagen og har gjort det i små 5 år uden at slå en skid forkert udover et relæ og 2 kontakter.. så en kineser lift kan sagtens være fint, det kommer helt an på hvad man skal bruge den til og hvor meget..

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/