Powerforum
http://powerforum.dk/

Den her bane er ellers ikke voldsomt meget for lang!
http://powerforum.dk/viewtopic.php?f=25&t=23119
Side 1 af 2

Forfatter:  HenrikGM [ 13 jan 2010, 21:50 ]
Titel:  Den her bane er ellers ikke voldsomt meget for lang!

http://www.youtube.com/watch?v=99emtKyziOc

Forfatter:  Yugo Turbo [ 14 jan 2010, 00:26 ]
Titel: 

slap af en hjernedød bane...

Forfatter:  Ravnen [ 14 jan 2010, 09:26 ]
Titel: 

Hvor der er vilje er der vej...

resten må guderne tage sig af

Forfatter:  Staalanden [ 14 jan 2010, 13:15 ]
Titel: 

Det er da for sygt det der :shock: Hva siger reglerne i DK/EU omkring bremse længde?

Forfatter:  lqs [ 14 jan 2010, 14:09 ]
Titel: 

i dk er der et lov krav om et GODKENDT regelsæt for banesikkerhed.
det er så forskelligt hvad dette regelsæt indebærer/indeholder.
pt er det slet ikke alle der laver race der kan overholde dette.
MVH søren

Forfatter:  Staalanden [ 14 jan 2010, 14:58 ]
Titel: 

Hmmm hvordan hænger det så sammen med at der blir kørt race, og man ikke kan overholde et godkendt reglsæt? Lyder mystisk

Forfatter:  lqs [ 14 jan 2010, 17:07 ]
Titel: 

man skal ikke blot overholde et regelsæt. det skal være ens eget!
man skal udfærdige det, sende det ind til godkendelse. når det kommer tilbage i godkendt tilstand, så kan man lovligt afholde race, under forudsætning af at man overholder sit eget, godkendte regelsæt.
alt dette står at læse i bek. 827. i ved den der er til at brække sig over.
hvis der er nogen der ved, hvordan man lovligt kan opnå en polititilladelse til race uden dette, så ville det være spændende at høre om!
MVH søren

Forfatter:  Staalanden [ 14 jan 2010, 18:10 ]
Titel: 

Burde det ikke et eller andet sted være det samme hver gang? Mener sikkerhed og bremselængder blandt andet

Forfatter:  Feldthaus [ 14 jan 2010, 18:37 ]
Titel: 

Staalanden skrev:
Burde det ikke et eller andet sted være det samme hver gang? Mener sikkerhed og bremselængder blandt andet


Jo, det mener jeg også, derfor kan jeg også kun anbefale alle arrangører at skelne til f.eks SBF´ regler for de tager højde for de forskellige hastigheder der kan blive kørt med.

Forfatter:  HenrikGM [ 14 jan 2010, 19:10 ]
Titel: 

Staalanden skrev:
Burde det ikke et eller andet sted være det samme hver gang? Mener sikkerhed og bremselængder blandt andet


Det er faktisk ret enkelt:

Step1: Du skal have et godkendt reglement for banesikkerhed. Det er et mellemværende mellem arrangør og myndighederne. (De kan også bruge en lommeregner, vil jeg så lige sige inden nogen tror man kan spare bremsestrækningen væk!)
Step2: Du skal som arrangør være klar til moralsk at stå inde for det du laver.
Step3: Kørerne skal finde det i acceptabel stand til at køre på.

Så vidt jeg kan se, kan ovenstående ikke ligge under et godkendt reglement i DK(ellers er der nogen der kan få en bedre aftale(farligere) end vi kunne!).

Men hvis der er asfalt, og et juletræ, så kan man jo se den ene kører efter den anden farer af banen, uanset hvor farligt det så end er. Hvem mon tvinger dem til at køre?

Side 1 af 2 Alle tider er UTC + 1 time
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/